Farnosti

Co je farnost? Farnost je především součástí církve, její územní jednotkou. Z teologického pohledu je tak součástí společenství, které přesahuje světské vnímání účelu a času. Není proto jednoduché ji „zaškatulkovat“, zařadit. Pokusíme se Vám nicméně přiblížit nejdůležitější charakteristiky farnosti.
Z teologického pohledu je farnost především společenstvím věřících, kteří se na územním principu setkávají, sdílejí jednu víru (byť různými prostředky), slaví liturgii a hlásají evangelium – radostnou zvěst o povaze světa a člověka. Je organickým společenstvím, které zachovává hierarchickou strukturu – v jejím čele stojí farář (případně administrátor) jako zástupce biskupa a který v naplňování poslání farnosti spolupracuje s farníky – laiky. Teologický pohled vnímá farnost zároveň jako instituci, neboť spravuje církevní majetek, vede matriky, vykonává církevní obřady a zastupuje farní společenství před společností a světským právem.
Z pohledu světského je farnost církevní právnickou osobou, tedy organizací s právní subjektivitou. Má tedy právo nabývat a pozbývat majetek, obchodovat, zřizovat obchodní i neziskové organizace, povinnost platit daně, vést účetnictví aj. Nezasvěcenému oku by však neměly uniknout i další charakteristiky, kterými farnost ve společnosti působí – u nás je to např. pořádání a spolupořádání kulturních aktivit nebo výuka náboženství.Farnost je místem, ve kterém se udílejí svátosti (křest, eucharistie, biřmování, manželství, svátost nemocných, svátost smíření).
V čele farnosti stojí farář
Farář je vlastním pastýřem sobě svěřené farnosti, v níž vykonává službu pod autoritou biskupa. Je povolán k tomu, aby ve své farnosti vykonával službu učení, posvěcování a řízení s řádnou a vlastní jurisdikcí. Vlastním pastýřem může být farář pouze v jedné farnosti. Je však možné, aby spravoval farností více. Ve farnosti může být jen jediný farář nebo jeden vedoucí společné duchovní správy.
Úkoly fařáře ve farnosti:
- hlásání slova Božího, zvláště ve formě homilie v neděli a zasvěcené svátky;
- katechetická výuka dětí a mládeže, pastorační starostlivost o lidi od církve vzdálené a nevěřící;
- péče o to, aby se slavení eucharistie stalo středem, vrcholem a zdrojem života farnosti, aby věřící vědomě a plodně slavili svátosti, především eucharistii a svátost smíření, a podpora modlitebního života svých věřících (zvláště v rodinách);
- jako horlivý pastýř má své věřící navštěvovat, má mít účast na jejich starostech
a úzkostech, svou zvláštní lásku a péči má věnovat chudým, nemocným, potřebným, osamělým a cizincům; manželům a rodičům má pomáhat při plnění jejich povinností; - podpora vlastního evangelizačního poslání laiků, jejich různé angažovanosti ve farnosti a v diecézi, prohlubování jejich vědomí spojení s místní i obecnou církví;
- spolupráce s biskupem a ostatními kněžími.
zdroj: ŘK farnost Vrchlabí, Pastorační středisko biskupství brněnského
Převzato z Cirkev.cz