
Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.
16. února zemřel ve věku 73 let muzikant, skladatel, aranžér a pedagog Václav Veselý, který vystudoval hru na akordeon na Pražské konzervatoři a jehož druhým nástrojem byla elektrická kytara. Začínal právě jako kytarista s bratrem Jiřím – baskytaristou, s nímž také v roce 1982 založil skupinu Dobrohošť a o 13 let později Irish Dew. Koncertoval a nahrával s Vladimírem Mertou, Dagmar Voňkovou, Jiřím Dědečkem, Ivanem Hlasem, Janem Hrubým, s Etc… či Framus 5. Skvělému, ale nenápadnému hudebníkovi připravila hudební poctu Helena Bretfeldová a přinese jej týdeník Čaj do páté v pondělí 23. února v 16.00.
V úterý 24. února v 17.10 budeme v Barvínku pokračovat v představování základních uměleckých škol, neboli ZUŠek. Tentokrát budeme mluvit o základní umělecké škole v Jičíně, a to s její ředitelkou, paní Jaroslavou Komárkovou. V pořadu si pustíme také ukázky z tvorby žáků této školy.
Na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO přibylo v loni v prosinci hraní amatérského divadla v Česku. V návaznosti na zápis vznikl ve spolupráci Ministerstva kultury, Národního institutu pro kulturu a amatérských divadelníků celorepublikový projekt Amatéři sobě zaměřený na podporu a viditelnost této tradice. Hostem redaktorky Adéla Šimoníkové v pořadu Na stole je téma ve středu 25. února v 9.00 bude koordinátor tohoto projektu Jan Julínek.
Radioreport ve středu 25. února v 20.15 nabídne prostor pro osobní, barvité a autentické odpovědi k tématu folkloru v městském prostředí. Zaměříme se konkrétně na Slovácký ples v Brně – jeho smysl, atmosféru, tradici i roli, kterou hraje pro návštěvníky a pro udržování lidových zvyků mimo jejich původní region. Druhá část pořadu rozšíří pohled na folklor v Brně obecně – jeho současnou podobu, publikum, význam pro mladou generaci i schopnost propojovat lidi napříč generacemi. A samozřejmě nebudou chybět ani nahrávky pořízené přímo na akci a uslyšíte také neoficiální moravskou hymnu a další folklorní muziku s neodmyslitelným cimbálem. Přímo na místě natáčela Iva Horká.
Ve čtvrtek 26. února v 9.00 bude hostem pořadu Na stole je téma ze studia Hradec Králové Martin Hájek, který nám bude vyprávět o svých zážitcích ze svého téměř ročního působení v Paraguayi, kde pracoval jako dobrovolník a misionář v Centru Božího Milosrdenství Aregua. Cílem misie je především evangelizace a Národní svatyně, která zde byla vybudována, se stala poutním místem pro celou Paraguay.
Letos si připomínáme 270. výročí narození génia hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Janáčkovo kvarteto právě při této příležitosti vydává nový komplet desek obsahující Mozartovy smyčcové kvintety. V pořadu Oktáva v pátek 27. února v 16.00 si o tomto počinu popovídáme se sekundistou kvarteta Richardem Kružíkem a také o Mozartově komorní hudbě s muzikologem Martinem Flašarem.
Miloš Mencler bravurně vládne brněnským dorozumívacím prostředkem, tedy hantecem. Podařilo se mu v něm dodat nový rozměr pohádkám, legendám i obyčejným příběhům, které shromáždil v knize svým názvem odkazující na oblíbenou brněnskou vodní plochu. Právě publikaci Štěstí najdeš na prýglu, která nenechá jedno oko suché od smíchu, si představíme v Knihovničce Proglasu v sobotu 28. února v 13.30.
Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.







