NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Cestou dvou bratří: Porota vybírala z rekordních 695 obrázků

By Publikováno 5. 6. 2025 Aktuality, Export, Mládež

V pondělí 26. května a v pátek 30. května 2025 se v Olomouci a Praze sešla odborná porota výtvarné soutěže Cestou dvou bratří, která hodnotila obrázky našich malých umělců. Letos dorazilo 695 obrázků, o 112 více než loni.

Děkujeme porotcům, osobnostem výtvarného světa, že si udělali čas:

Martina Špinková – malířka, ilustrátorka, grafička a spisovatelka, jejíž tvorba se vyznačuje hlubokým humanismem a citlivým přístupem k tématům života, smrti a mezilidských vztahů. Její tvorba zahrnuje také malbu olejem a akvarelem, kresbu, návrhy obálek knih, log a písem, výrobu hraček a textilních objektů.

Zdeňka Krejčová – významná česká malířka, ilustrátorka a výtvarnice animovaného filmu. Ve své tvorbě se zaměřuje na ilustraci dětských knih, animovaný film, malbu, kresbu a grafiku. Ilustrovala více než sto knih, mezi nejznámější patří Opičí král, La Fontainovy Bajky nebo Perraultovy pohádky.

Andrea Popprová – malířka a restaurátorka, ilustruje dětské časopisy (např. Sluníčko), knížky, věnuje se také malbě s křesťanskou tématikou.

Marek a Mirka Trizuljakovi – významní čeští výtvarníci a manželská dvojice, která žije a tvoří v Seničce u Olomouce. Jejich tvorba se vyznačuje hlubokým duchovním rozměrem a silným vztahem k sakrálnímu prostoru.

Jan a Soňa Zemánkovi – sochaři, kteří se ve své tvorbě zaměřují především na práci se dřevem. Jsou manželé a jejich společný život se odráží i v jejich umělecké spolupráci, přičemž každý z nich přistupuje k materiálu svým osobitým způsobem.

Vítězslav Koutník –ilustrátor a redaktor, známý především svou tvorbou pro děti a mládež. Jeho ilustrace se objevují v knihách s náboženskou tematikou, například v publikaci Setkání s biblickými postavami, která obsahuje příběhy z dětského křesťanského časopisu Nezbeda.

Jan Jemelka – akademický malíř a vitrážista, zabývá se malbou, grafikou, navrhováním vitráží a knižní ilustrací. Jeho tvorba je úzce spjata se sakrálním uměním a duchovní tematikou.

Jana Šprtová – ilustrátorka a pedagožka, její obrazy visí v soukromých sbírkách v ČR i v zahraničí, momentálně pracuje především s akrylovými barvami. Ve svých dílech se zaměřuje na vyjádření emocí, myšlenek a nálad, přičemž klade důraz na samotný proces tvorby jako prostředek k vnitřnímu ztišení a hledání smyslu. Její malby jsou charakteristické živými barvami a symbolikou, často reflektujícími duchovní témata

Markéta Žižkovská – grafička a ilustrátorka, zaměřuje se na tvorbu s křesťanskou tématikou. Její práce je charakteristická jemným, detailním stylem a citlivým přístupem k duchovním a lidským tématům. Více než deset let úzce spolupracuje s nakladatelstvím Cesta, pro které navrhuje obálky a ilustruje knihy.

O soutěži Cestou dvou bratří

Hlavním cílem soutěže je přiblížit dětem kořeny naší kultury s pozitivním příkladem pro život v současnosti, od toho se i odvíjejí každoroční témata. Ta se inspirují dobrodružnou cestou bratří Cyrila a Metoděje, která se nesmazatelně zapsala do kultury našeho národa. Může však také inspirovat dnešní život a připomínat tak bohatství našich předků, které stále uchováváme.

Pro letošní Svatý rok papež zvolil téma „Poutníci naděje“. Poutníci z celého světa se vydají do Říma, aby se pomodlili. I bratři Cyril a Metoděj byli poutníci. Putovali k nám na Velkou Moravu. Přinesli písmo, díky kterému lidé mohli číst a psát v jejich vlastním jazyce. Děti se tak u malování zamyslely třeba nad tím, proč lidé navštěvují poutní místa nebo jak mohla vypadat dlouhá cesta z řecké Soluně na Velkou Moravu.

„Vítězné obrázky slavnostně představíme 4. července v prostorách Stojanova gymnázia na Velehradě, v rámci Dnů lidí dobré vůle. Na vernisáž pozveme nejen návštěvníky velehradských oslav, ale i malé umělce s rodinou a významné osobnosti veřejného života,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Zdroj: dnylididobrevule.cz