NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Oprava biskupské kurie finišuje, přinese úspory i modernější prostředí

Po půldruhém roce intenzivních prací se ke konci chýlí rozsáhlá oprava historické budovy arcibiskupské kurie v centru Olomouce. Technické zhodnocení, zvýšení energetické účinnosti a optimalizace vnitřního uspořádání objektu z konce 17. století, který slouží desítkám zaměstnanců olomouckého arcibiskupství, má být dokončeno v letních měsících.

Jak připomněl Jan Smítal ze stavebního oddělení arcibiskupství, rekonstrukce sídla na Biskupském náměstí byla nezbytná kvůli špatnému stavu krovu i oken, vlhkosti v suterénech nebo nevyhovujícím instalacím. „Cílem bylo nejen napravit tyto nedostatky, ale také dosáhnout výrazných úspor energií a zlepšit celkové uspořádání jednotlivých pracovišť pro zaměstnance arcibiskupské kurie,“ vysvětlil.

Přes omezení daná památkovou zónou, která neumožnila zateplení fasády, se tak díky zateplení půdy a instalaci nových oken s lepšími tepelně-technickými parametry nyní počítá s minimálně patnáctiprocentní úsporou energie, a tak i snížením emisí CO2 o více než 12 tun. V rámci snahy o ekologický provoz byly v garáži instalovány dvě nabíjecí stanice pro elektromobily, jedna další se plánuje na dvorní fasádě. V budoucnu se navíc uvažuje o využití tepelných čerpadel.

Kromě energetických úspor přinese rekonstrukce také zlepšení provozních parametrů. Nové dispoziční řešení úřadu totiž sjednocuje jednotlivá oddělení podle pater, což má pomoci k efektivnější práci a lepší orientaci. „Dispoziční změny zahrnovaly třeba i narovnání dříve klikatých chodeb nebo vybourání některých příček. Dosavadní rozmístění vycházelo z postupného vývoje potřeb, nyní ale kurie získává přímočarý koncept, který zjednoduší vzájemnou koordinaci,“ popsal Smítal.

Bezbariérový přístup i budoucí zisk

Celkové náklady na rekonstrukci, kterou provádí společnost Navláčil stavební firma, se pohybují kolem 128 milionů korun. „Během prací došlo k některým dodatečným úpravám, jako je například instalace dvorního výtahu pro zajištění bezbariérovosti nebo modernizace archivačních systémů, které zdvojnásobily kapacitu archivu,“ uvedl Smítal. Součástí projektu přitom byla i renovace tří bytových jednotek, které nyní budou arcibiskupství přinášet příjem ve formě pronájmu.

A k zajištění zisku slouží také další úpravy, které souvisejí s restaurací U Kristýna. V sousední budově ji provozuje arcibiskupská společnost Kristýn Služebník a dvůr biskupské kurie využívá pro provoz letního posezení. „V rámci rekonstrukce prostor jsme mimo jiné odstranili část schodiště, takže se místo pro restaurační zahrádku zvětšilo o jeden stůl,“ shrnuje Smítal.

Celá rekonstrukce i zvolená technická řešení směřují k tomu, aby budova kurie vydržela co nejdéle v režimu běžné údržby bez nutnosti další generální rekonstrukce. Projekt nabízí jak dlouhodobé zhodnocení majetku, tak zajištění moderního a efektivního pracovního prostředí pro zaměstnance.