
Pohřební mše svaté na Svatopetrském náměstí se v sobotu 26. dubna 2025 zúčastnilo 250 tisíc lidí a nejméně 150 tisíc se s papežem rozloučilo při převozu jeho rakve z Vatikánu do baziliky Panny Marie Větší. Tisíce Římanů i poutníků z celého světa podél trasy děkovaly papeži Františkovi tleskáním a voláním „Grazie!“.
Pohřební ceremoniál před bazilikou svatého Petra sledovalo také na 220 kardinálů, stovky biskupů a kněží a několik desítek prezidentů, premiérů a monarchů. Mezi přítomnými byli například prezident Spojených států Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dorazily delegace ze zhruba150 zemí, včetně českého premiéra Petr Fialy.
Po skončení pohřební mše byla rakev s tělem papeže Františka nejprve přenesena ze Svatopetrského náměstí před hlavní oltář vatikánské baziliky. Tam se se Svatým otcem symbolicky rozloučil svatý Petr, a poté byla rakev převezena k místu posledního odpočinku do baziliky Panny Marie Větší – Santa Maria Maggiore.
Po celé trase se shromažďovaly davy lidí, kteří papeži tleskali a provolávali mu na rozloučenou. „Grazie! Grazie!“. Děkovné výkřiky obyvatel Říma i poutníků z celého světa bylo možné slyšet nepřetržitě během celého převozu rakve, kterou vezl upravený otevřený bílý papamobil.
Kolem 13 hodiny dorazil průvod s papežovým tělem k bazilice Panny Marie Větší. Příjezd rakve přivítali i chudí lidé – asi čtyřicet osob, které se rozestavily po náměstí a držely bílé růže na znamení úcty. Šlo o bezdomovce, vězně, migranty a další, kteří symbolicky vzdali hold svému „otci“. Po krátkém soukromém obřadu byl papež František uložen do hrobu právě v této bazilice, kterou během svého pontifikátu často navštěvoval a k níž choval velkou osobní úctu. Papež si výslovně přál spočinout na tomto místě, aby zůstal nablízku ikoně, která pro něj měla hluboký duchovní význam. V této bazilice tak vstoupil do svého „domova“. (Podrobnější reportáž zde.)
Čeští a moravští biskupové na papežském pohřbu
Českou biskupskou konferenci na pohřbu papeže Františka reprezentovali čtyři biskupové, arcibiskup olomoucký Josef Nuzík, kardinál Dominik Duka, emeritní arcibiskup pražský, královéhradecký biskup Jan Vokál a pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer. Oficiální státní delegaci České republiky vedl premiér Petr Fiala. Biskupové koncelebrovali společně s dalšími stovkami kardinálů, biskupů a kněží z celého světa při pohřební liturgii, které předsedal na Svatopetrském náměstí kardinál Giovanni Battista Re, děkan kardinálského sboru.
Ten ve své homilii shrnul hlavní body Františkova pontifikátu a jeho učení. „Hlavní myšlenkou jeho služby bylo přesvědčení, že církev má být domovem se stále otevřenými dveřmi. Papež František často přirovnával církev k ‚polní nemocnici‘ po bitvě – místu, kde je třeba sklonit se k ranám trpících a pomáhat každému bez ohledu na jeho víru či životní situaci,“ uvedl mimo jiné kardinál Re.
Arcibiskup olomoucký Josef Nuzík uvedl k homilii, která byla přerušovaná potlesky, že věřící tím potvrzovali že to, co papež dělal, je dobré, a aby v tom svět pokračoval. „Vnímal jsem pohřební liturgii velice pozitivně, oslovujícím způsobem. Papež je opravdu osobností a institucí, která oslovuje a sjednocuje svět,“ dodal arcibiskup. „Bůh dal tohoto papeže církvi a světu jako veliký dar, který volal k opravdovosti života služebníky církve a k proměně srdce věřící i náš svět,“ uvedl již dříve ve své vzpomínce na Svatého otce.
Podle premiéra ČR Petra Fialy bylo poslední rozloučení s papežem Františkem hlubokým duchovním zážitkem a potvrdilo, jak oblíbený byl. „Papež František otevíral srdce věřících i nevěřících, budoval mosty a pečoval o ty na okraji společnosti. Ať odpočívá v pokoji,“ zakončil Petr Fiala.
Biskupové společně s českou státní delegací zakončili den pohřbu Svatého otce setkáním v české Papežské koleji Nepomucenum, kde také oslavili 82. narozeniny kardinála Dominiky Duky, které připadají na 26. duben.
S využitím textů na www.cirkev.cz, foto Vatican Media