NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Senát si připomněl protinacistický odboj duchovních, konference se zúčastnil také arcibiskup Nuzík

By Publikováno 25. 3. 2025 Aktuality

U příležitosti 80. výročí ukončení 2. světové války inicioval olomoucký arcibiskup Josef Nuzík významnou historickou konferenci, kterou v úterý 25. března 2025 uspořádala na půdě horní parlamentní komory její místopředsedkyně Jitka Seitlová pod názvem „Odboj ve 2. světové válce a katolická církev“.

Nosným tématem byly odborné přednášky předních historiků o katolických duchovních v odboji. Součástí byl také příběh Antonína Vysloužila, faráře z Vizovic, který působil v odboji a s velkou pravděpodobností se stal první obětí nastupujícího komunistického režimu.

Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová ke konferenci uvedla: „Dnešní konferencí si připomínáme osobnosti, pro které bylo jejich zakotvení v katolické víře motivem, aby odmítly nenávistnou ideologii. Řadu z nich tento jasný postoj přivedl do odboje a k přímé konfrontaci s nacistickým režimem, který byl na násilí a pohrdání druhými přímo založen. Mnozí nepřežili peklo koncentračních táborů. Poválečný vývoj u nás a nástup dalšího totalitního režimu, tentokráte komunistického, neumožnil objektivní mapování zapojení křesťanů do protinacistického odboje. Řada aktivních hrdinných odpůrců nacismu se záhy stala i terčem persekucí ze strany komunistů.“

Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík komentoval: „Vážím si skutečnosti, že můžeme svobodně vzpomenout na půdě Senátu Parlamentu ČR na oběti z řad katolických kněží naší země z 2. světové války, kteří se obětovali za svou vlast. Nejedná se jen o kněze, kteří nesli celou tíži okupace se svými farníky v každodenním životě, ale také kněze popravené, internované ve věznicích a internačních táborech, vězně koncentračních táborů, internované v domácím vězení, vyslýchané, vydírané, totálně nasazené v ČSR i zahraničí, povinně odvedené do Wehrmachtu a padlé ve válce.“ Dodal: „Ale také vzpomínáme na ty, kterým bylo za války znemožněno studium a duchovní formace, zemřeli v důsledku psychického či fyzického nátlaku ze strany německých úřadů, zesnulí na následky válečných zranění a nemocí, donucených k vystěhování z původního působiště, ale i ty, kteří měli být zatčeni Němci, ale ještě před zatčením zesnuli.“

Po přestávce se konala panelová diskuze, kterou zahájil předseda Senátu Parlamentu České republiky pan Miloš Vystrčil. Zúčastnil se jí předseda poslaneckého klubu ODS, Marek Benda, předsedkyně Mandátového a imunitního výboru PSP ČR za hnutí ANO 2011 Helena Válková, poslanec KDU-ČSL Jiří Horák a plk.gšt. ICLic. Mgr. et Mgr. Jaroslav Kníchal, hlavní vojenský kaplan Armády ČR. V závěru pozdravil celou konferenci také pražský arcibiskup Jan Graubner.

Konference skvěle moderovala Barbora Černošková a daná témata se setkala s velkým zájmem veřejnosti a vzácných hostů – Excelenci Bettiny Kirnabuer, velvyslankyni Rakouska, Excelenci Mons. Judu Thaddeuse Okolo, apoštolského nuncia, kardinála Dominika Duky, docenta doktora Víta Huška, děkana Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci a dalších členů Parlamentu ČR.

Součástí konference byla také vernisáž výstavy portrétů duchovních, kteří zahynuli v koncentračních táborech a obdrželi státní vyznamenání Československý válečný kříž 1939 in memoriam.

Josef Kořenek, s využitím textu na www.senat.cz