
Když jsme se oba před měsícem vraceli do České republiky po pětidenní prezentaci církevních památek v Erfurtu, kde ve dnech 29. května až 2. června 2024 probíhal již 103. Katholikentag, shodli jsme se, že rozhodně bude na co vzpomínat.
Město na nás působilo dojmem, že se tu probudil čilý katolický život, akce probíhala na několika místech zároveň. Česká biskupství se prezentovala přímo na Dómském náměstí, nad kterým se tyčily nepřehlédnutelný dóm Panny Marie a kostel sv. Severina. Někdy to vypadalo, jako by se všichni přicházeli podívat na náš stan. Samozřejmě je to nadsázka, ale zájem návštěvníků byl opravdu vysoký.
Davy turistů a poutníků proudily ulicemi s typickými hrázděnými domy nejen od středověké krásně zachovalé synagogy a přes Kramářský most. Ale abychom se vrátili do „našeho stanu“. Jeho velká návštěvnost byla dána i tím, že němečtí obyvatelé rádi navštěvují české památky, a proto je tu možnost, že nás brzy navštíví i na Velehradě, Svatém Kopečku, v Olomouci – přímo v Arcibiskupském paláci, ve Valticích, Mikulově nebo třeba v Uherském Hradišti, a to vyjmenováváme jen některé památky v olomoucké arcidiecézi a jejím blízkém okolí.
Od návštěvníků jsme se dovídali o jejich rodových kořenech na území Česka, zejména v oblasti pohraničí, ale také např. ve Fulneku. To se u nás zastavila jedna paní a zmínila se o svém přání vydat knihu její maminky Elfriede Wojaczek-Steffke „Ze země milované do země zaslíbené“. Přišel nás také pozdravit čestný kanovník olomoucké arcidiecéze a pomocný biskup v diecézi Limburg Mons. Gerhard Pieschl. Takové návštěvy byly mimo jiné příležitostí k tzv. Zum Wohl! (přípitku na zdraví) mešním vínem Biskup Bruno vyrobeným ve společnosti Arcibiskupské zámecké víno v Kroměříži. Pro Němce to bylo chutné a symbolické zpestření, neboť biskup Bruno se narodil na hradě Schauenburku, nyní Schaumburg.
Pobyt na stánku obohacoval olomoucký kvíz s otázkami na poutní místa naší arcidiecéze, za jehož splnění soutěžící obdrželi památeční lžičky ručně vyrobené v Arcidiecézním centru života mládeže Přístav a táborovém středisku Archa v Rajnochovicích. Kromě množství propagačních letáků a brožur včetně oblíbené ručně malované mapy „Vybrané církevní památky České republiky“ si návštěvníci odnášeli čerstvě připravenou zrnkovou kávu, koláč nebo sušenky, které si pražští kolegové k našemu překvapení objednali od olomouckých řeholních sester z Kavárny a penzionu Tõde.
Němci rádi vzpomínali na své cesty do Čech a několikrát, zejména starší návštěvníci, vzpomněli v souvislosti s olomouckým arcibiskupstvím také někdejšího apoštolského administrátora Josefa Vranu. Tímto se loučíme vzpomínkou na Katolické dny v Erfurtu s více než dvacítkou gotických kostelů.
David Mikša, Julie Tomáštíková