NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 12. do 18. února 2024

By Publikováno 12. 2. 2024 19 února, 2024 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Reportáž o fenoménu živé tradice heligonek v oblasti Kysuce na Slovensku a debata s autorkou Kristinou Kobolkovou zazní v pořadu GenZ v pondělí 12. února v deset hodin večer. Takto psala autorka na začátku tvorby snímku: „V reportáži sa budem sústrediť na heligónky ako špecifický typ hudobného nástroja, ktorý je veľmi obľúbený predovšetkým v regióne Kysúc na severozápade Slovenska. Chcela by som v reportáži objasniť to, prečo sú heligónky práve tu také populárne. Rovnako by som chcela zaznamenať to, akým spôsobom sa tento trend vyvíja, kam smeruje, a k tomu je potrebné aj vedieť, aký bol v minulosti. Preto by som chcela v reportáži predstaviť príbehy ľudí z každej generácie, ktorých život je úzko spojený s heligónkami.“ Jak se podařilo autorce tento námět proměnit ve funkční zvukovou reportáž? S Kristinou Kobolkovou debatuje Jan Hanák.

Čekání na jaro je nejnovější kuchařka z dílny Jany Florentýny Pišové, která se věnuje receptům pro období od Tří králů do Velikonoc. S autorkou se ve středu 14. února od deváté hodiny pobavíme o jídle, vrátíme se ke kořenům a prozkoumáme tradice našich předků, popovídáme si o půstu v jídle i půstu v životě. Kromě toho probereme časté chyby začátečníků při vaření, kde koupit kvalitní suroviny, jak dochucovat jídla, či jaké je základní vybavení kuchyně. Kuchařka může být dobrým pomocníkem pro všechny, kteří hledají inspiraci pro vaření v nadcházejícím postním období (a nejen v něm).

V dalším pokračování volného cyklu o květinách, bylinkách, stromech a keřích se budeme věnovat písním opěvujícím takzvané kulturní rostliny – len a konopí. Znalost pěstebních prací těchto rostlin a dovedností spojených s jejich zpracováním patřilo v některých, zejména podhorských, krajích k významným způsobům obživy. S tím jsou spojeny i písně obě rostliny zmiňující. Poslechněte si ve středu 14. února od šestnácté hodiny Folklorní okénko autorky Heleny Bretfeldové.

CON GRAZIA je název nedávno vydané a zároveň zatím poslední desky houslisty Františka Novotného za klavírní spolupráce Igora Ardaševa. O tom, co album obsahuje, ale také o své bohaté umělecké a pedagogické činnosti pohovoří v pořadu Oktáva sám František Novotný, který příští měsíc oslaví životní jubileum. Pořad připravil a moderuje Štěpán Graffe a vy si jej můžete poslechnout v pátek 16. února od šestnácté hodiny.

Pořad Za kostelem přinese rozhovor s manželi Lenkou a Milanem Svojanovskými z křesťanského společenství Vstaň a choď, které se věnuje pastoraci lidí s tělesným hendikepem, nebo snad lépe řečeno „stavění mostů“, jak sami říkají. Až pohříchu často je vozíčkář vnímán jen jako objekt pomoci, ale už mnohem méně, jestli vůbec, jako subjekt s vlastními myšlenkami, nápady a duchovním životem, který by mohl inspirovat jiné. Což je koneckonců celkem symbolické pro celou církev, kde lidé v kostele jsou mnohdy vnímáni jen jako objekt pastorační péče kněží. A to z obou stran. Nelze žít jen optikou my a oni, říkají Svojanovští. A ano, bude řeč i o synodě. Pořad připravil Jan Hanák a vy si jej můžete poslechnout v neděli 18. února patnáct minut po dvacáté hodině.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.