NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Řeholníci a řeholnice se sešli v katedrále i Arcibiskupském paláci

By Publikováno 6. 2. 2024 Aktuality

V sobotu 3. února 2024 se všichni zasvěcení olomoucké arcidiecéze setkali s jejím administrátorem biskupem Josefem Nuzíkem. Vzácným hostem byl pomocný pražský biskup Zdeněk Wasserbauer.

Už tradičně se všichni zasvěcení, řeholnice a řeholníci, scházejí okolo svátku Uvedení Páně do chrámu se svým biskupem. Tentokrát se toto setkání uskutečnilo v katedrále sv. Václava místo Arcibiskupského kněžského semináře jako předcházející roky. Mše svatá byla zahájená slavnostním průvodem se svíčkami a celebroval ji administrátor olomoucké arcidiecéze biskup Josef Nuzík. Spolu s ním a řeholními kněžími byli u oltáře i biskup Antonín Basler a biskup Zdeněk Wasserbauer, který pronesl promluvu.

Obracel se na zasvěcené těmito slovy: „Simeon drží v rukách pravé bohatství, kterým je pro nás náš Pán Ježíš Kristus. Jestli máme my vysvěcení či zasvěcení lidé nějaké jiné bohatství, jestli je pro nás něco cennějšího, důležitějšího, tak jsme ubožáci.“ Všem třem biskupům na závěr slavení mše svaté zástupci z řád řeholníků a řeholnic poděkovali. Velmi originální dárek dostal biskup Josef Nuzík, a to puzzle Olomouce, aby mohl trénovat tolik potřebnou schopnost rozlišování. Zároveň toto puzzle symbolizovalo i rozmanitost zasvěcených, i přestože mělo pouze polovinu počtu dílků, než je počet řeholníků a řeholnic v olomoucké arcidiecézi.

Po mši svaté se všichni přemístili do Arcibiskupského paláce, kde na ně čekalo pohoštění. Obzvlášť si chválili výborné hruškové frgále, řízky a teplé nápoje. Následovala přednáška biskupa Zdeňka Wasserbauera, ve které se podělil se svou zkušeností z účasti na Synodě o synodalitě. Celé setkání bylo ukončeno obědem formou rautu.

(fotografie ze setkání)

sr. Edita, františkánky Marie Immaculaty