NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 5. do 11. února 2024

By Publikováno 5. 2. 2024 16 února, 2024 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Marie Provazníková celý dosavadní život prožila na Ukrajině. Je farářkou evangelické církve ve vesnici Veselinivka, asi 130 km severně od Oděsy. Ač není nejmladší (ročník 1943), vydala se na sklonku roku 2023 do Čech na návštěvu dcery a vnoučat. Jaká byla cesta? Jaké to je vyjíždět autobusem z krásné Oděsy na kterou padají ruské bomby? Jaké to bylo na hranicích? Má válka v její zemi vliv na dostatek a dostupnost základních potravin? Jak ve válečném čase tlumočí Boží slovo ve shromáždění sboru? A co vyřizuje nám, kdo zatím smíme žít v míru? Na to se bude v pondělí 5. února od 20.15 ptát Daniel Ženatý.

Skotský písničkář Steven Johnston, který vystupuje pod pseudonymem Damask Rose, vystoupí ve středu 7. února patnáct minut po devatenácté hodině v našem Koncertním studiu. Zahraje jak písně ze svého alba Damask Rose z roku 2022, tak úplně nové skladby. I když bude Steven ve studiu hrát sám, budeme hovořit také o jeho několikaleté spolupráci s brněnskými muzikanty.

V záplavě písní o květinách, bylinkách, stromech a plodech jsou poměrně vzácně zastoupeny keře (pokud ovšem nepočítáme hojnost písní o růžích). Výjimku tvoří dvojice velmi skromných, divoce rostoucích keřů – jalovec a rokyta (či rakyta, rakytka, rokytí) – symboly odolnosti, statečnosti a vytrvalosti (jalovec též mužnosti). Folklórní okénko s podtitulem Vysoký jalovec, zelená rokyta připravila hudební redaktorka Helena Bretfeldová a vy si jej můžete naladit ve středu 7. února od 16.00.

Rok české hudby 2024 nám připomíná také 170. výročí narození Leoše Janáčka. O osobnosti a tvorbě tohoto velkého skladatele si budeme v Oktávě v pátek 9. února od čtvrté hodiny odpolední povídat s ředitelkou Nadace Leoše Janáčka Ludmilou Němcovou. Dozvíte se více o činnosti nadace, která pečuje o jeho odkaz a rovněž informace o tom, jaké koncerty a představení s jeho hudbou si určitě nemáte nechat ujít.

Jedinečný pohled do každodenního života slavného spisovatele a skauta Jaroslava Foglara představuje výbor z deníků z let 1920 až 1937 nesoucí název Celý den drobně prší. Přestože o jeho osobnosti i díle vzniklo mnoho knih, jen málokterá ukazuje Jestřábův každodenní život ze všech úhlů. Jaký Foglar skutečně byl, jak vnímal svou práci a vztahy v oddílu? Texty provází také autentický obrazový materiál: fotografie, dobové plakáty i úryvky z kronik a časopisů. Knihu připravila Skautská nadace Jaroslava Foglara spolu s Nakladatelstvím Albatros a vyšla v roce 2023. My ji v Knihovničce představíme v sobotu 10. února ve 13 hodin a 30 minut.

Pořad Za kostelem přinese v neděli 11. února patnáct minut po dvacáté hodině rozhovor s Petrem Kolařem, regenschorim katedrály svatých Petra a Pavla v Brně na Petrově. O hudbě, liturgii, fundamentech, varhanách i kytarách, výjimečném „žánru“ doprovázení lidového kostelního zpěvu a podobně. „Je v tom spousta práce“, říká Petr Kolař, „a mnoho hudebníků tím slouží Bohu i farnosti. Možná ne vždy dokonale, ale i tak. Stačilo by, kdyby se jim občas poděkovalo. A kněz v tom hraje nezastupitelnou roli“, vyzývá. S Petrem Kolařem sršícím entuziasmem a inspirací hovoří Jan Hanák.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.