NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 29. ledna do 4. února 2024

By Publikováno 29. 1. 2024 6 února, 2024 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Před 70 lety, v roce 1954, byla 28. ledna odsouhlasena žádost o zřízení hvězdárny v Hradci Králové a v témže roce byl zaregistrován první zápis do knihy návštěv. Této příležitosti věnujeme pořad, který mapuje mnohem hlubší minulost počátků astronomie v Hradci Králové i nejmodernější astronomická zařízení a nabídky hvězdárny v současnosti. Poslechněte si jeho první část v pondělí 29. ledna patnáct minut po dvacáté hodině.

Do ostravského studia Proglasu přijala pozvání paní Taťjana Medvecká, herečka, dabérka a recitátorka v mnoha slovesných a hudebních pořadech. K mikrofonu si ji pozvala spolupracovnice Proglasu a redaktorka televize Noe Halina Františáková. V čem je to dnes jiné a jaké to bylo před téměř padesáti lety, kdy stála paní Medvecká na divadelních prknech poprvé, o tom si spolu budou vyprávět v pořadu Na stole je téma ve středu 31. ledna v 9 hodin.

Listí stromů bylo odedávna vnímáno jako symbol koloběhu života v přírodě i fází lidského života. Jejich prostřednictvím lidová poetika vyjadřovala zrození, stárnutí i smrt. Byly také zástupným symbolem pro střídání ročních období. Lidových písní o listech keřů i stromů je mnoho a ve středu 31. ledna v 16 hodin vám nabídneme k poslechu několik jejich ukázek. Epizodou Folklórního okénka s názvem Lístečku dubový, lístečku z osiky vás provede hudební redaktorka Helena Bretfeldová.

Další díl pořadu Dotýkání světla se blíže podívá na vztah komunity Sant’Egidio s Petrovými náměstky. O díle, na kterém má svou účast jak komunita, tak papežové, přijde v pátek 2. února patnáct minut po dvacáté hodině povídat Kristina Koldinská.

Hostem Oktávy bude dramaturgyně Janáčkovy opery Národního divadla Brno Patricie Částková, která posluchače seznámí s tím, co soubor připravuje v Roce české hudby. V pátek 2. února v 16 hodin nebude chybět pozvání na nové nastudování Smetanovy opery Dalibor, ale ani ohlédnutí do slavné historie brněnského Národního divadla, jež bylo založeno v roce 1884.

Komenský v 52 lekcích. Co nás učí jeho životní příběh? Jako sedmý svazek populární Malé edice klasiků vychází Komenského Lekce lidskosti. Novinka, obdobně jako předchozí svazky (Jan Hus, Martin Luther, Karel Čapek a další…), přibližuje autentickou spiritualitu velikána české literatury i světových dějin – Jana Amose Komenského. Knihu sestavil a okomentoval komeniolog prof. Jan Hábl. V Knihovničce ji představíme v sobotu 3. února o půl druhé odpoledne.

V pořadu Za kostelem zazní rozhovor s Magdalenou Volkovou, spoluorganizátorkou synodálního procesu v brněnské diecézi. Je členkou tamější diecézní pastorační rady a svého času byla aktivní členkou facebookové skupiny V Církvi navzdory církvi. Pořad připravil Jan Hanák a vy si ho můžete poslechnout v neděli 4. února patnáct minut po dvacáté hodině.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.