NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

„Tajemství srdce“: nový film Studia Velehrad představuje Svatou rodinu a luhačovický kostel

Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Památky Rodiny Tisková zpráva
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Když před více než čtvrt stoletím vytvářel Marek Trizuljak výzdobu pro tehdy nově vzniklý kostel v Luhačovicích, zaměřil se na Svatou rodinu, které tato stavba byla později zasvěcena. Za duchovním poselstvím „ochranitelů Božích“ i toho, jak je umělec ve svých vitrážích, mozaice nebo křížové cestě ztvárnil, se nyní ohlíží nový krátkometrážní film „Tajemství srdce“, který pro olomoucké arcibiskupství připravilo olomoucké Studio Velehrad.

„Je to výtvarné podobenství Svaté rodiny, které vychází z uměleckých realizací Marka Trizuljaka v luhačovickém kostele. Obrazy dokresluje nádherná muzika ‚Rodina z Nazareta‘ od varhaníka Karla Hinera – tuto skladbu složil právě v době, kdy byl luhačovický kostel dostavován,“ shrnul režisér Jindřich Suchánek a přiblížil také proces vzniku filmu. „Natáčeli jsme v květnu loňského roku a začínali jsme brzy – šlo nám o to, aby vitrážemi vstupovalo do kostela ranní slunce.“

Film „Tajemství srdce“ z produkce olomouckého filmového Studia Velehrad, na jehož vzniku se podílelo také Arcibiskupství olomoucké, byl premiérově vysílán na obrazovkách televize Noe v závěru loňského roku, v předvečer svátku Svaté rodiny 30. prosince. Na konec ledna se pak připravuje jeho představení veřejnosti v Olomouci. Promítání a setkání s autory začíná ve středu 31. ledna 2024 v 17.00 v Arcibiskupském paláci.

Kostel Svaté rodiny patří mezi několik desítek nových sakrálních objektů, které byly na Moravě po roce 1989 postaveny. S přípravou se započalo hned po pádu komunistického režimu, základní kámen posvětil v roce 1990 na Velehradě papež sv. Jan Pavel II. Projekt vypracovali architekti Michal Brix a Petr Franta, stavba byla dokončena v roce 1997 a 12. června téhož roku nový kostel posvětil arcibiskup Jan Graubner.