NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Arcidiecézní setkání s biskupem a požehnání tříkrálovým koledníků

By Publikováno 28. 12. 2023 Aktuality, Charita, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Charita Kalendář hlavní strana
Olomouc – kostel sv. Anny Mapa

Arcidiecézní setkání s biskupem Josefem Nuzíkem a tříkrálovými koledníky se uskuteční v pátek 29. prosince 2023 od 10.00 v kostele sv. Anny v Olomouci.

Hlavní událostí tohoto setkání bude slavnostní mše svatá, kterou bude celebrovat biskup Josef Nuzík. Slavnostní bohoslužba začne v 10.00 v kostele sv. Anny a bude otevřena i veřejnosti.

Po skončení se koledníci setkají v nedalekém bistru Bistrá kráva, kde pro ně bude připraveno občerstvení, a poté se přesunou do prostor arcibiskupského paláce v Olomouci. Zde budou mít koledníci příležitost setkat se s o. biskupem Mons. Josefem Nuzíkem a zúčastnit se prohlídky tohoto historického místa.

Tímto setkáním symbolicky začíná i v Arcidiecézi olomoucké již tradiční Tříkrálová sbírka. Koledníci se vydají do ulic, aby lidem přinesli radostné poselství o narození Spasitele. Během této sbírky koledníci zpívají či recitují koledy, rozdávají drobné dárky, píší nad dveře požehnání a vybírají prostředky na pomoc lidem, kteří se ocitli v tíživé životní situaci.

„Celostátní Tříkrálová sbírka se koná od roku 2001, tedy již po čtyřiadvacáté a za tu dobu si získala své pevné místo v našem kalendáři. Koledníci jsou poslové dobré zvěsti, rozdávají lidem radost a současně jim nabízejí příležitost, jak začít nový rok dobrým skutkem. Dárci tak mohou být solidární s těmi potřebnými, kteří se bez cizí pomoci neobejdou,“ říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika, která sbírku tradičně organizuje.

Koledování tří králů s charitními pokladničkami v ulicích bude probíhat od 1. do 14. ledna 2024. Skupinky koledníků budou vybaveny průkazem od pořádající Charity a zapečetěnou pokladničkou s charitním logem. Možnost přispívat do Tříkrálové sbírky však budou mít lidé po celý rok.

„Tříkrálovou sbírku v Olomoucké arcidiecézi podpoří svou účastí každoročně více než 20 tisíc dobrovolníků. Například loni se koledovalo s celkem s 5 889 kasičkami a veřejnost činnost Charity takto podpořila částkou 38 464 572 Kč.,“ komentuje koordinátor této sbírky v Olomoucké arcidiecézi Marek Navrátil. Sbírka pak pomáhá nejen jednotlivcům či rodinám v nouzi, ale také klientům a pacientům v zařízeních a službách místních Charit.

Tříkrálový koncert v České televizi

V neděli 7. ledna od 18 hodin bude živě vysílat ČT 1 tradiční Tříkrálový koncert z Městského divadla Brno. Koncert je poděkováním tříkrálovým koledníkům, partnerům a všem dárcům a příznivcům. Koncertem tradičně provází Martina Kociánová a Jan Čenský. Koncert přináší živé hudební výstupy (Čechomor, Ben Cristovao & Karol Komenda, Ota Balage Band ft. Tereza, Barbora Poláková) a také příklady, kde peníze z Tříkrálové sbírky pomáhají. Uvidíme reportáže z Azylového domu sv. Gerarda pro matky s dětmi v Brandýse nad Labem, Domova se zvláštním režimem Charity Česká Kamenice a Denního stacionáře Šimon pro lidi s duševním handicapem v Jeseníku.

Jak do sbírky přispět?

Do Tříkrálové sbírky lze přispět následujícími způsoby:

  • navštíví vás nebo potkáte naše tři krále a přispějete do pokladničky s logem Charity Česká republika,
  • přispět lze i do statických pokladniček v kostelích, na úřadech, v obchodech,
  • darovat lze prostřednictvím online koledy (do online kasičky lze přispívat po celý rok),
  • můžete též poslat bezhotovostní platbu na číslo účtu 66008822/0800 u České spořitelny, VS 777.

Můžete zaslat dárcovskou SMS: DMS KOLEDA 30 nebo DMS TRV KOLEDA 30; DMS KOLEDA 60 nebo DMS TRV KOLEDA 60 případně DMS KOLEDA 90 nebo DMS TRV KOLEDA 90, DMS KOLEDA 190 nebo DMS TRV KOLEDA 190 a to na číslo 87 777. Více na www.darcovskasms.cz

Aktuální situaci i novinky můžete sledovat na webu Tříkrálové sbírky nebo webu Arcidiecézní charity Olomouc, na Facebooku a Instagramu.

Marek Navrátil, koordinátor Tříkrálové sbírky ACHO