NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Vánoční přání biskupa Nuzíka: Objevme díky betlému bohatství srdce

By Publikováno 24. 12. 2023 30 prosince, 2023 Aktuality

Bohatství srdce nás proměňuje ve spokojené lidi i ve světě, kde mnoho věcí nebude odpovídat našim představám, ale do kterého se narodil Spasitel Ježíš, píše věřícím administrátor diecéze biskup Josef Nuzík před blížící se oslavou narození Ježíše Krista.

Milí přátelé,

prožívání vánočních svátků provází řada krajových i rodinných tradic. Patří mezi ně také návštěva betlémů, kterých máme v naší zemi, v kostelích i doma, velké množství a jsou krásné.

Letošní rok je v této betlémářské tradici spojen s jedním historickým výročím. Svatý František z Assisi právě před 800 lety postavil první jesličky v italském městě Greccio. Jednoduše postavili jesle, přinesli seno a přivedli i vola a oslíčka. František chtěl na vlastní oči vidět nouzi, kterou musel Ježíš snášet už jako dítě. Lidé se sem začali scházet a v této tajemné události nacházeli novou radost a naději, která je začala naplňovat.

Papež František už před 4 lety napsal list o významu a hodnotě jesliček a v něm zmiňuje: V našich betlémech najdeme mnoho symbolických figurek. Jsou to především chudí lidé, pastýři a vesničané, kteří neznají jiné bohatství než bohatství srdce.

Moc bych si přál, abychom díky betlémům objevili právě toto bohatství srdce. Toto bohatství srdce nás proměňuje ve spokojené lidi i ve světě, kde nebude mnoho věcí odpovídat našim představám. Ale právě do toho světa se narodil Spasitel, Ježíš, aby sdílel náš pozemský úděl, aby nám dával naději a zachránil nás od smrti věčné. Přeji a vyprošuji vám všem pokojné sváteční dny a ke všem dárkům, které dostanete, také dar nejcennější – bohatství srdce a naději.

+ Josef Nuzík