NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Ježíš o Vánocích přichází do všech našich bolestí… Biskup Nuzík sloužil mši svatou za oběti střelby v Praze

By Publikováno 23. 12. 2023 Aktuality

V katedrále sv. Václava se v sobotu 23. prosince 2023 vpodvečer uskutečnila bohoslužba, kterou zde v den státního smutku celebroval administrátor olomoucké arcidiecéze biskup Josef Nuzík za oběti střelby na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy i za všechny jejich blízké.

Mezi šesti stovkami přítomných byl mimo jiné hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, olomoucký primátor Miroslav Žbánek, rektor Univerzity Palackého Martin Procházka, děkani teologické nebo právnické fakulty a další zástupci akademické obce. Jejich přítomnost ocenil biskup Nuzík ve své promluvě. „V situaci, kterou nyní v celé zemi prožíváme, mnozí vnímají, že je třeba být spolu a ztišit se, že chceme všechnu bolest předložit Bohu v modlitbě – a výrazem toho je také účast na dnešní bohoslužbě.“

Zmínil pak dvě otázky, které se v tyto pohnuté dny honí mnoha lidem hlavou. „Kolem nás a v médiích se nyní řeší, jak to udělat, aby k ničemu podobnému už příště nedošlo. Mnozí odborníci se přitom shodují, že současné normy se v něčem mohou posunout, nikdo ale nezaručí, že se nic takového už nikdy opakovat nebude. Ptejme se proto: Co můžeme udělat my, aby náš svět byl jiný? Odpověď nám dává i vánoční příběh – vyprávění, že na svět přišla láska: bude-li v osobním, rodinném i společenském životě více lásky, bude se proměňovat také společnost,“ zdůraznil.

Mnozí lidé se rovněž ptají, pokračoval biskup Nuzík, jaké že to letos budou Vánoce v tak smutné atmosféře. „Neměly by se odložit nebo zrušit? Právě, že ne. Ježíš, jehož narození si o Vánocích připomínáme, přišel na tento svět, aby vstoupil do všech bolestí, nesnází a trápení, které lidstvo prožívá v každé době. On přišel, aby nás vykoupil. A tak právě skrze letošní Vánoce můžeme tomu rámu, který nám někdy z Vánoc zůstal osamocený, vrátit celý obraz: obraz Ježíše, který nám chce kráčet po boku v našem životě,“ řekl.

Během bohoslužby přicházeli lidé před oltář, kde jako znamení modlitby a naděje zapalovali svíčky, a v obětním průvodu pak děti na oltář přinesly 14 rudých růží jako připomínku 14 zemřelých při čtvrteční tragédii.

Oběti střelby na pražské filozofické fakultě si lidé připomínali i jinde. Bohoslužby na tento úmysl se dnes, v den státního smutku, konaly v mnoha kostelích. Po celé arcidiecézi se také v poledne rozezněly na připomínku tragické události a jejích obětí zvony. Biskup Nuzík na událost zareagoval svým vyjádřením již ve čtvrtek večer a ujistil o svých modlitbách za oběti a zraněné i všechny jejich blízké.

Fotogalerii ze mše svaté si můžete prohlédnout na tomto místě.

(foto ilustrační)