NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Charita pomáhá v Gaze navzdory katastrofálním podmínkám a požaduje okamžité příměří

By Publikováno 22. 12. 2023 Aktuality

Již více než dva měsíce probíhá válka v Gaze. Boje mají ničivý dopad na civilní obyvatelstvo. Celkově přišlo o život přes 20 tisíc lidí, desítky tisíc utrpěly zranění. Humanitární situace v Gaze je katastrofální, lidé nemají přístup ani k základním potřebám, jako jsou pitná voda, potraviny či zdravotní péče. Stočlenný charitní tým se zapojil do pomoci přímo na místě. Charitní síť zajišťuje také dodávky humanitární pomoci. Charita zároveň vyzývá k okamžitému příměří.

„Takřka 1,9 milionu obyvatel Gazy je vysídleno ze svých domovů a tísní se v nelidských podmínkách v přeplněných náhradních ubytováních či přímo na ulicích. Dvě třetiny domovů byly navíc v současných bojích zničeny,“ vysvětluje Kateřina Velíšková, regionální manažerka Charity ČR. Na místě zcela chybí základní potřeby jako voda, potraviny či přístřeší. Dochází k šíření nemocí a hrozí hladomor.

Žádné místo v Gaze navíc není bezpečné a neustálé útoky probíhají po celém jejím území. „Neustávající boje navíc dramaticky limitují možnosti dodávek humanitární pomoci,“ dodává Velíšková. Charita Česká republika se proto připojila k výzvě více než osmi set organizací k okamžitému zastavení bojů. Jen tak bude možné zajistit dostatečné dodávky humanitární pomoci a zabránit dalšímu krveprolití.

V Pásmu Gazy dlouhodobě pomáhá Charita Jeruzalém. Stovka zaměstnanců se zaměřuje především na zajištění zdravotní péče. A to jak díky mobilním zdravotnickým týmům, tak díky vlastní klinice, kterou v Gaze až do začátku října provozovala. Klinika je nicméně v důsledku bojů poničená a mimo provoz.

Zaměstnanci Charity však již během prvních dní války otevřeli dvě provizorní kliniky v tamních kostelích. Zapojili se i do zajišťování a distribuce základní pomoci. „Během nedávné humanitární přestávky se našim kolegům podařilo dočasně zprovoznit tři provizorní kliniky v jižní části Gazy,“ řekla Lenka Pipková, manažerka zahraniční komunikace Charity ČR.

V Gaze intenzivně pomáhá i další členská organizace celosvětové sítě Charit, Catholic Relief Services. Zajišťuje přes přechod Rafáh pravidelné dodávky a distribuci humanitární pomoci, jako jsou deky, matrace, ale i potraviny a další nezbytné potřeby. „Dodávky humanitární pomoci, které se do oblasti daří dostávat, nicméně dosahují jen zlomku toho, co je na místě akutně potřeba k přežití,“ dodává Pipková.

Charita Česká republika již koncem října vyhlásila sbírku na pomoc civilistům v Gaze.

Zdroj: www.cirkev.cz