NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Biskup Nuzík předá osobnostem veřejného života Betlémské světlo

By Publikováno 12. 12. 2023 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Olomouc – katedrála Mapa

Betlémské světlo, symbol míru a naděje, připutuje do Olomouce v sobotu 16. prosince 2023. Následujícího dne ho pak biskup Josef Nuzík při slavnostní bohoslužbě předá osobnostem veřejného života. Lidé si pro plamínek z Betléma mohou přijít do některého z olomouckých kostelů, distribuce bude probíhat i na mnoha dalších místech olomoucké arcidiecéze.

Plamínek z Betléma představující symbol míru putuje každoročně v předvánočním období letecky do Rakouska. Tam se na ekumenický obřad sjíždějí delegace skautů z celé Evropy, aby poselství v podobě plamínku v lucerně šířily dál do svých mateřských zemí. V České republice se Betlémského světla ujímají dobrovolní skautští kurýři, plamínek z Vídně přivezli v sobotu 9. prosince. Po železnici ho pak rozvážejí do všech koutů naší země.

Na území olomoucké arcidiecéze bude Betlémské světlo distribuováno v sobotu 16. prosince celkem dvaceti vlakovými spoji, a to jak na tazích hlavních, jako např. trať Brno – Přerov – Bohumín nebo Břeclav – Přerov – Olomouc – Zábřeh, tak na tratích regionálních, např. z Olomouce do Šternberka, Uničova a Šumperka, v trojúhelníku Olomouc, Prostějov a Senice na Hané nebo z Kyjova přes Veselí nad Moravou, Uherské Hradiště a Uherský Brod do Bylnice.

Na sobotní rozvoz navazuje tradiční předávání Betlémského světla osobnostem veřejného života. V neděli 17. prosince skauti přinesou Betlémské světlo do olomoucké katedrály sv. Václava, kde ho při slavnostní mši svaté v 10.00 předají biskupu Josefu Nuzíkovi, od nějž ho spolu s vánočním poselstvím přijmou představitelé veřejného života.

Tradice Betlémského světla vznikla v Rakousku. Úplně poprvé plamínek přicestoval z Betléma v roce 1986 letadlem do Lince, kde se stal součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu totality, kdy v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Podrobný rozpis všech vlakových spojů i další informace o Betlémském světle jsou k dispozici na stránkách www.betlemskesvetlo.cz.