NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 11. do 17. prosince 2023

By Publikováno 11. 12. 2023 17 prosince, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Ve středu 19. dubna 2023 byla modlitbou nešpor zahájena diecézní fáze beatifikačního procesu augustiniánského kněze a mučedníka P. Augustina Schuberta, za přítomností pražského arcibiskupa Jana Graubnera. Tato informace stála za natočením rozhovoru, který vám v rámci Radioreportu nabízíme. Hostem v pražském studiu Proglasu bude František Futera, který P. Schubertovi věnoval svou diplomovou práci a později i knihu. Poslechněte si pořad Radioreport v pondělí 11. listopadu ve 20 hodin a 15 minut.

Pořad Na stole je téma nabídne ve středu 13. prosince od devíti hodin rozhovor s Vilémem Řiháčkem, jednatelem firmy Cirkus C, a Helenou Továrkovou, ředitelkou Nadace Veronica, o technologii biouhl. Ten se zdá být velmi zajímavým způsobem, jak se rozumně zbavit přebytečného dřeva – například ze zahrad, a ještě k tomu prospět úrodnosti půdy a zároveň účinně vázat uhlík, který by jinak unikl do atmosféry. Moderuje Jan Hanák.

Mnoho adventních písní s motivem Zvěstování opěvuje jako ústřední postavu Pannu Marii Bohorodičku. Popisuje okamžik, kdy se dozví o svém výjimečném poslání i její strastiplnou cestu do Betléma. Mariánská legenda byla v českých zemích velice silná a adventní písně jsou toho významným dokladem. Některé z nejkrásnějších písní adventního času si připomeneme ve středu 13. prosince od 16.00 v další epizodě Folklórního okénka, která nese název Byla cesta, byla ušlapaná.

Viktor Kalabis patří k nejvýznamnějším českým hudebním skladatelům druhé poloviny 20. století. V roce 2023 si připomínáme 100. výročí jeho narození. V pátek 15. prosince od šestnácti hodin bude hostem Oktávy muzikolog Aleš Březina, který je předsedou správní rady Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové. V rozhovoru, který moderuje Štěpán Graffe, seznámí posluchače s životem a dílem tohoto pozoruhodného skladatele.

Tento díl Knihovničky představí tipy na vánoční knižní dárky, ale i na čtení v příjemné a klidné atmosféře nejkrásnějších svátků v roce. V sobotu 16. prosince o půl druhé odpoledne tedy představíme jak knihy pro dospělé, tak pro děti a mládež, ale sáhneme též do nejrůznějších žánrů v duchu: Pro každého něco!

Pořad Za kostelem přinese v neděli 17. prosince mimořádný díl ke vzpomínce na výjimečného pamětníka své doby, hraběte Huga Mensdorff-Pouilly, který v úterý 21. listopadu 2023 zemřel. Podstatnou součástí pořadu je sestřih debaty Café Republika, která proběhla začátkem roku 2019 v brněnském Divadle Husa na provázku a kde spolu s hrabětem Ludvíkem Belcredim neotřele rozvažoval o vzniku republiky a zániku monarchie, a to vše navzdory národním mýtům. Pořad připravil Jan Hanák.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.