NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Na podporu centra mládeže se při koncertě v Arcibiskupském paláci vybralo téměř 15 tisíc

By Publikováno 11. 12. 2023 Aktuality, Hudba

V úterý 5. prosince 2023 pořádalo Arcibiskupství olomoucké a Vít Gregor v sídle olomouckých biskupů tradiční benefiční koncert Tria Martinů, letos doplněného o hobojistu Jana Hoďánka. Adventní koncert probíhal pod záštitou biskupa Antonína Baslera a sklidil velkolepý ohlas, zúčastnil se také biskup a administrátor arcidiecéze Josef Nuzík.

Kapacita sálu sice nebyla naplněna, nicméně skladba publika byla více než zajímavá. Pozvání přijal primátor města Olomouce Miroslav Žbánek, náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák, rektor Univerzity Palackého v Olomouci Martin Procházka, ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman, dále např. ředitelka Církevní mateřské školy Ovečka v Olomouci Ilona Hamplová. Mezi pozvanými byli také olomoučtí lékaři Pavel Maňák, Drahomíra Maňáková nebo Mária Velgáňová-Véghová. Pozvání z řad duchovních přijali biskup Josefa Hrdlička, řádové sestry z Kongregace sv. Cyrila a Metoděje či sestry z Kongregace Milosrdných sester sv. Kříže, které působí v Arcibiskupském paláci. Mezi pozvanými byli také matematik a statistik Jan Slovák z Brna, zaměstnanci univerzity a další zájemci o klasickou hudbu. Nechyběli ani zaměstnanci arcibiskupství.

Návštěvníky přivítal biskup Antonín Basler a připomněl význam adventní doby. Poté promluvila o účelu benefice vedoucí centra pro mládež na arcibiskupství Markéta Sladká. Celá výše výtěžku 14.780 Kč poputuje v nejbližších dnech do Arcidiecézního centra života mládeže – Přístav, Rajnochovice.

Všem návštěvníkům patří velké poděkování za jejich pomoc, ale především za to, že si udělali čas a přišli se občerstvit hudebním zážitkem v podání Tria Martinů a Jana Hoďánka.

Hosté si mohli vychutnat tři díla ze třech hudebních období a zároveň ze třech století v podání klavíru Petra Jiříkovského, houslí Pavla Šafaříka a violoncella Jaroslava Matějky. Na začátku byli návštěvníci svědky typicky klasicistního díla Josepha Haydna z roku 1795. Jednalo se o klavírní trio č. 39. Haydn byl velmi plodným skladatelem komorní hudby, jen klavírních trií zkomponoval 45, klavírních sonát dokonce 52.

Druhou skladbou doprovázenou již zmíněným hobojem Jana Hoďánka se hosté přesunuli do období hudebního neoklasicismu. Měli tak příležitost si ověřit, že Bohuslav Martinů byl podobně plodným skladatelem a skvělým pianistou jako Haydn. Hobojový kvartet H 315, který Martinů složil v roce 1947, překvapuje také tím, že má jenom dvě části a trvá přibližně dvanáct minut.

Nakonec měli návštěvníci příležitost se zaposlouchat do nádherného Klavírního tria f moll op. 65 Antonína Dvořáka z období vrcholného romantismu. Dramatické a temné dílo z roku 1883 svou náladou a charakterem velmi připomnělo skladatelovu podobně závažnou Sedmou symfonii z roku 1885.

Pořádání koncertů pro veřejnost v sále olomouckého arcibiskupského navazuje na tradici, která je spojena se jménem olomouckého arcibiskupa Rudolfa Jana kardinála Habsbursko-Lotrinského.

David Mikša, Centrum pro kulturu