NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 27. listopadu do 3. prosince 2023

By Publikováno 27. 11. 2023 3 prosince, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Střední umělecká škola varhanářská je jednou z nejmenších středních škol v České republice. Byla založena v roce 1992 jako Soukromá střední škola a má akreditaci MŠMT pro výuku oborů Uměleckořemeslná stavba varhan; Uměleckořemeslná stavba strunných hudebních nástrojů a Design interiéru. Obory jsou čtyřleté, ukončené maturitní zkouškou. Základem výuky je vedle teorie také zvládnutí manuálních činností. Antonín Žolnerčík si povídal s ředitelem školy Radovanem Vladíkem a také s vyučujícími Janou Kypúsovou a Jiřím Holinkou. Poslechněte si tento rozhovor v pondělí 27. listopadu od dvaceti hodin a patnácti minut.

Červená středa je dnem vzpomínky na ty, kdo jsou vystaveni křivdě a nespravedlnosti, jsou ponižováni, šikanováni a pronásledováni pro svou víru. Koná se vždy poslední středu před adventem. O tématech s ní spojenou hovořili redaktor Daniel Ženatý s teologem a starokatolickým knězem Petrem Janem Vinšem. Poslechněte si pořad Na stole je téma ve středu 29. listopadu v 9.00.

Další pokračování volného cyklu písní o stromech, keřích a bylinách bude věnováno květinám z těch nejušlechtilejších – růžím. V dílu nazvaném Červená růžičko, rozvíjej se si písněmi připomeneme růži jako podobenství milované dívky, prostředníka láskyplného vyznání, či naopak růži planou nebo uvadající jako symbol lásky hynoucí nebo zmařené. Písněmi o růžích nás ve středu 29. listopadu v 16 hodin provede hudební redaktorka Helena Bretfeldová.

Houslový virtuos Bohuslav Matoušek patří k nejvýraznějším uměleckým osobnostem, které v posledních desetiletích formovaly české interpretační umění. Obsáhl velkou šíři repertoáru jako sólista i komorní hráč. Jeho nahrávky získaly mnoho cen odborné kritiky. Více o životě, hudbě, houslích a mnohém dalším ze své umělecké dráhy prozradí v pořadu Oktáva v pátek 1. prosince od šestnácté hodiny v rozhovoru, který moderuje Štěpán Graffe.

Martin Vídenský je „nádražák“ z Letohradu, který vydal již několik básnických sbírek. Jeho poslední sbírka je již vyzrálá a vlastně i trochu bilancující, protože autor v té době, kdy básně psal, slavil abrahámoviny. Má název Vykročení ze stínu a v Knihovničce ji představíme v sobotu 2. prosince ve 13 hodin a 30 minut.

Pořad Za kostelem přinese rozhovor s Čechoameričanem Josephem Hrnčiříkem, mladičkým misionářem Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Znamená ten název, že očekávají apokalypsu? Proč se tak brání označení mormon? A proč musí být neustále ve dvou, dokonce i při tomto rozhovoru? Kontrolují se? Podporují se? Modlí se za sebe? Joseph se narodil v Praze, ale vyrůstal v americkém Seattlu. Co ho vede k dobrovolnictví v této misii? Jak se pro ni rozhoduje, jak vypadá volba destinace a jak probíhá sama misie? Jakou roli v tom hraje svobodná vůle? Nebo je to povinnost? Jakou hodnotu má pro něj svoboda? Co ho vede k víře? Kdo byl a je jeho životní inspirací a proč? Rozhovor připravil Jan Hanák a vy ho můžete naladit v neděli 3. prosince od dvaceti hodin a patnácti minut.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.