NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 20. do 26. listopadu 2023

By Publikováno 20. 11. 2023 26 listopadu, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Sebeobrana je sled úkonů, s jejichž pomocí se napadený snaží zabránit útočníkovi ve způsobení možných nejen tělesných zranění, ale i jiných závažných škod. Právo na sebeobranu je ustanoveno i legislativně. Být dobře připraven si vyžaduje znalost alespoň základních právních aspektů. Redaktor Antonín Žolnerčík natáčel s odborníkem na aktivní sebeobranu, mezinárodním instruktorem a trenérem školy Taekwon-Do Michalem Opuszyńskim. Poslechněte si pořad Na stole je téma v pondělí 20. listopadu v 9.00.

Dne 25. listopadu slaví svátek Kateřina. Římané jméno spojovali s řeckým slovem „kathará“ s významem „čistá“, „cudná“ nebo „počestná“. Toto jméno patřilo na českém a moravském venkově mezi nejběžnější; patřily k němu i varianty a zdrobněliny – Katerinka, Kača, Kačka, Kačenka. Písní, kde se objevuje toto křestní jméno, je nespočet – ty nejkrásnější vám ve středu 22. listopadu od šestnácté hodiny připomene pořad Heleny Bretfeldové Folklórní okénko, tentokrát s podtitulem Katerinko, staň hore.

Noc venku je kampaň na podporu lidí bez domova, do které se může zapojit kdokoliv se zájmem dozvědět se něco víc o životě na ulici. Cílem akce je zážitkovou formou přiblížit život lidí, kteří skončili bez střechy nad hlavou. Redaktor Antonín Žolnerčík si k mikrofonu pozval předsedkyni zapsaného spolku Noc venku Dominiku Najvert. Poslechněte si jejich společné povídání ve středu 22. listopadu patnáct minut po dvacáté hodině.

Kniha Markéty Hejkalové Století na vlnách popisuje mimo jiné i skutečné události a velké postavy z historie Finska. Co by se stalo, kdyby finský generál potkal českou spisovatelku? Románem, postupujícím proti proudu času, se osudově táhne nit životního příběhu česko-německé spisovatelky Dorothey Illingové a jednoho ze zakladatelů samostatného Finska – Carla Gustava Emila Mannerheima. Když se nenápadná rozhodnutí prolnou s velkými dějinami, mohou změnit osudy celých generací. O knize si povídáme s její autorkou v sobotu 25. listopadu ve 13 hodin a 30 minut.

Pořad Za kostelem nabídne v neděli 26. listopadu patnáct minut po dvacáté hodině rozhovor s Tomášem Tycem – profesorem Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Nyní padesátiletý fyzik se stal profesorem v šestatřiceti. Ve vědě je ponořený, a přitom ji hravým způsobem popularizuje. Jak lze toto spojit? Nepopírá jedno druhé? Jak lze vysvětlit něco tak imaginárního, jako je kvantová fyzika, temná hmota nebo třeba mnohovesmír? Lze fyzikálními či matematickými větami popsat Boha? A lze ho takto poznat? Může být matematika jazykem modlitby? Nebo u toho naopak věda nemůže chybět? Pořad připravil Jan Hanák.

Soaré nabídne poutavé hudební ukázky ze symfonické a koncertantní tvorby romantického skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Od jeho úmrtí, 6. listopadu, uplynulo 130 let. Zazní části z jeho čtvrté a šesté symfonie a těšit se můžete i na legendární klavírní koncert b moll a houslový koncert D dur. Krásnou hudbu Petra Iljiče Čajkovského doplní zajímavosti ohledně vzniku jednotlivých skladeb a zazní i citace z korespondence s Naděždou von Meck a s Vladimirem Davidovem. Zaposlouchejte se v neděli 26. listopadu ve 20.15.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.