NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 13. do 19. listopadu 2023

By Publikováno 13. 11. 2023 19 listopadu, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Romana Lískovcová přišla v důsledku cukrovky o zrak ve 26 letech. Přes tuto ránu se ale rozhodla pokračovat ve floristice, která ji baví nejvíc. V současnosti je jedinou nevidomou floristkou v České republice, možná i v Evropě – váže květiny, vyrábí dekorace a pořádá workshopy pro veřejnost. V nedávné době přišla v jejím životě další rána v podobě amputace končetiny. Jaké to je, přijít nenadále o zrak v průběhu života? Co pro Romanu bylo nejtěžší a jak se s tím vyrovnala? Do druhé poloviny pořadu se zapojí také Romanin přítel Pavel Švec, který přiblíží vlastní projekt Zvukové cesty pro nevidomé a pobavíme se i o malířství a malířských technikách. Poslechněte si Na stole je téma v pondělí 13. listopadu v 9.00.

Skupina Kafka Band, soustředěná okolo spisovatele a zpěváka Jaroslava Rudiše, výtvarníka a zpěváka Jaromíra 99 a hudebníka Dušana Neuwertha, uzavírá trilogii nahrávek inspirovaných dílem spisovatele Franze Kafky. O albu Der Process budeme s Jaroslavem Rudišem a Jaromírem 99 hovořit v pořadu Jak se vám líbí v úterý 14. listopadu od devatenácti hodin a patnácti minut. Moderuje Anna Janošková.

V dalším díle o rostlinách, stromech a bylinkách se budeme ve Folklorním okénku věnovat rozmarýně. Jméno této bylinky je odvozeno od latinského „ros marinus“, což znamená „růže moře“. Byl odedávna považován za symbol věrnosti a přátelství, nacházel uplatnění ve svatebních i pohřebních rituálech – voničkou z rozmarýnu se pyšnili svobodní mládenci i vojenští rekruti. V lidové písni mu patří významné místo, což připomene autorka Helena Bretfeldová ve středu 15. listopadu od šestnácté hodiny.

Posláním ostravské Asociace TRIGON je realizace obecně prospěšných činností a aktivit zaměřených na pomoc dětem, mládeži a dospělým se znevýhodněním, jejich rodinám, rizikovým skupinám dětí a lidem ohroženým sociálním vyloučením. Asociaci založili v roce 2006 jednotlivci i organizace, kteří se aktivně podíleli na mezinárodní spolupráci již v předcházejícím období. U příležitosti konání 31. ročníku Evropských dnů hendikepu si redaktor Antonín Žolnerčík pozval k mikrofonu ředitelku asociace Olgu Rosenbergerovou. Poslechněte si tento rozhovor ve středu 15. listopadu ve 20 hodin a 15 minut.

V dalším díle Knihovničky představíme knihu P. Zdeňka Jančaříka s názvem Český Bůh, jež vyšla v nakladatelství Vyšehrad. Salesiánský kněz si pozval historiky Jaroslava Šebka a Stanislava Balíka a s nimi se zabýval především jednou ústřední otázkou – jak je to s vírou a nevírou Čechů. O knize si povídáme s jejím autorem a vy si tento rozhovor můžete poslechnout v sobotu 18. listopadu od třinácti hodin a třiceti minut.

Poslechněte si v pořadu Za kostelem rozhovor s herci a zdravotními klauny Jaroslavou a Miroslavem Sýkorovými. Co je vedlo k herectví, co k víře a co k manželství? Prožívají svůj život s úsměvem na tváři, který vyluzují u svých diváků? Kdy je humor pravda a kdy křeč? A kdy třeba způsob jak zvládnout obtížné situace? Život přece vždycky není legrace. Nebo ano? A vnímají své klauniády i jako formu modlitby? Na to vše budou v rozhovoru s Janem Hanákem hledat odpovědi v neděli 19. listopadu od 20.15.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.