NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Literární pouť na Velehradě připomene kněze a básníka Jiřího Jana Víchu

By Publikováno 13. 11. 2023 26 listopadu, 2023 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Velehrad Mapa

Na poutním místě Velehradě se v neděli 26. listopadu 2023 popáté uskuteční literární pouť. Hlavním tématem letošní akce bude odkaz života kněze a básníka Jiřího Jana Víchy OFMCap. Součástí pouti bude mše svatá, po níž bude následovat literární beseda.

Na programu páté velehradské literární pouti bude možnost prohlídky expozic ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje (Bible pro malé i velké, Velehrad na křižovatkách evropských dějin), komorní mše svatá v kapli Stojanova gymnázia (od 15.00) a seminární program v přilehlém barokním Zimním sálu (od 16.00).

Hlavním tématem letošní literární pouti bude odkaz života a díla kněze a básníka Jiřího Jana Víchy OFMCap (1923–1997). Účast na besedě přislíbili kněží P. Pavel Uhřík OFMCap., P. Stanislav Zatloukal, publicista Petr Cekota a někdejší kapucínský řeholník Marek Macek. Po programu věnovaném J. J. Víchovi bude následovat rozhovor s P. Miroslavem Jáněm na téma literárních aktivit ve farnosti Pohořelice u Napajedel.

Velehradská literární pouť je inspirována odkazem básníka a politického vězně Karla Vysloužila (1927–2015), zakladatele svatohostýnských Poutí píšících křesťanů. V říjnu roku 2016 proběhla na Velehradě vzpomínková beseda o tomto křesťanském spisovateli. Následně vznikla myšlenka uspořádat další literárně zaměřená setkání, která by díky kulturně-duchovnímu programu nabyla ráz komorní literární pouti. První ročník byl věnován odkazu básníka a překladatele Jana Zahradníčka, druhý odkazu literáta, dramatika a překladatele Václava Renče. Třetí ročník se ohlédnul za dílem spisovatele Jakuba Demla a čtvrtý za dílem Bohuslava Reynka.

Petr Slinták, www.velehradinfo.cz