NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 6. do 12. listopadu 2023

By Publikováno 6. 11. 2023 12 listopadu, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Skupina KOKOLOKO je parta přátel, jejíž jádro tvoří tři mladí herci – Vincent Navrátil, Alexej KolvaOndřej Kubina. Společně s dalšími hereckými osobnostmi vytvářejí různé projekty. Kladou si za cíl dělat věci odvážně a neotřele. Věnují se žánru stand-up comedy, nebo zábavnou formou přibližují nejvýznamnější díla světové literatury. Rozhovor bude o jejich probíhajících i připravovaných projektech, o jejich přístupu k práci i o stand-up a herecké profesi jako takové. Poslouchejte v pondělí 6. listopadu od 9.00.

V dalším pokračování série „okének“ věnovaných rostlinám, bylinkám a stromům vás tentokrát čekají veselé písničky především z různých koutů Moravy, ve kterých se zpívá o kosení, hrabání, sušení trávy a sklizni. Společná práce „na trávě“ byla jednou z vítaných možností pro seznámení. Velmi často jde o písně kolektivní, které si kosci a hrabačky – tak byly rozdělené role při kosení – zpívali společně, aby jim šla práce od ruky. Mužské písně byly kosecké, ty dívčí se nazývaly trávnice. Ukázkami koseckých písní vás v pořadu Kosí Jano, kosí trávu provede ve středu 8. listopadu od šestnácté hodiny hudební redaktorka Helena Bretfeldová.

Uplynuly desítky let, než byla v Praze opět postavena nová budova, která bude sloužit jako knihovna. S naším mikrofonem jsme se vydali na Petřiny, kde nová pobočka stojí. Postupně nám ji představí mluvčí Lenka Hanzlíková, architekt Igor Hobza a vedoucí pobočky Hana Livorová. Poslouchejte pořad Radioreport ve čtvrtek 9. listopadu 15 minut po dvacáté hodině.

Skladatelka Jarmila Mazourová podstatnou část své tvorby věnovala mládeži. Rovněž pedagogicky se celý život zabývala výchovou těch nejmladších adeptů kompozice v prostředí základních uměleckých škol. V jejích stopách jde také klavírní pedagožka Věra Chmelová. Jarmila Mazourová představí v Oktávě v pátek 10. listopadu po šestnácté hodině svou skladatelskou cestu a obě dámy seznámí posluchače s tím, jak rozvíjet v dětech fantazii, hudební kreativitu a jak je vést k lásce k hudbě. V pořadu zazní kromě ukázky z tvorby Jarmily Mazourové i kompozice dětí.

Petra Dvořáková vydala svoji již jedenáctou knihu. Pojmenovala ji Pláňata a popisuje v ní dozrávání dvou sester v přelomové době. Název odkazuje nejenom k planě rostoucím stromům a jejich plodům, ale i k dětem – pláňatům, o které nemá nikdo velký zájem. Dospívají jako ty plané stromy – nekultivovaně, samorostle… Pláňata stojí na touze vymanit se z nefunkční rodiny, nefungujících vztahů a na naději, že bude lépe, stejně silně však i na deziluzi, když se tyto naděje ukážou jako liché. Román se dá vnímat i jako generační výpověď. V Knihovničce knihu představí sama autorka, držitelka Magnesie Litery, a to v sobotu 11. listopadu ve 13 hodin a 30 minut.

Poslechněte si v rámci pořadu Za kostelem rozhovor s Janem Passerem – soudcem Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku. Hovořit se bude o právu, zákonech a jejich smyslu, zákonictví, o vztahu spravedlnosti a milosrdenství, o mravnosti, nezávislosti, klidu, Boží inspiraci a víře. Pořad připravil Jan Hanák a vy si ho můžete naladit v neděli 12. listopadu patnáct minut po dvacáté hodině.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.