NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Františkáni klášter v Uherském Hradišti zatím neprodají

By Publikováno 3. 11. 2023 Aktuality

Provincie bratří františkánů si ponechá historickou budovu v centru Uherského Hradiště, o jejímž prodeji poslední roky jednala s vedením města.

Jednání o prodeji cenné památky z 15. století, kterou nyní z větší části využívá státní okresní archiv, začala mezi řeholníky a radnicí už v únoru 2021. Archiv tehdy františkánům oznámil, že nájemní smlouvu objektu nehodlá po roce 2025 obnovit, a řád tedy začal hledat nové využití objektu. Zájem o něj projevilo právě vedení města.

„V mezičase se ovšem mezi některými věřícími objevily názory, že by stálo za to věc ještě promyslet a uvažovat ještě o jiném využití klášterní budovy,“ popisuje další vývoj provinciál františkánů P. Jakub Sadílek OFM a pokračuje: „Před nedávnem nás pak oslovil archiv s tím, že má zájem prodloužit stávající nájemní smlouvu o dalších deset let, tedy do roku 2035.“

Získaný čas chce nyní řád využít k hledání dalších možností, jak se stavbou do budoucna naložit. „Díky prodloužení smlouvy jsme nyní získali prostor pustit se do diskuse v rámci řádu i s farností, vedením města a dalšími – a společně hledat, jak by klášter mohl nejlépe sloužit věřícím, městu i veřejnosti,“ dodává provinciál.

Vyšlo v Katolickém týdeníku č. 42/2023