NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

V ostravsko-opavské diecézi se chystá první Minifor pro dívky u oltáře

By Publikováno 30. 10. 2023 Aktuality, Ministranti

Minifor je již tradiční značkou víkendovek pro ministranty, které původně připravovali bohoslovci a v poslední době je chystá Diecézní ministrantská rada ostravsko-opavské diecéze. Letos přibývá v nabídce akcí novinka – Minifor šitý na míru dívkám u oltáře. Ve dnech 10. až 12. listopadu 2023 bude akci hostit stará frýdecká fara.

„V diecézi pořádáme třikrát do roka MiniFory, což jsou formační víkendy pro ministranty. Tyto víkendy byly pořádány pouze pro kluky, kteří slouží u oltáře. A jelikož vidíme u oltáře čím dál více holek, tak jsem se rozhodli uskutečnit víkend i pro ně. Je to i odpověď na to, jak říká papež František, aby se ženy cítily nikoliv hosty, ale byly plně zapojeny do různých sfér společenského a církevního života,“ vysvětluje P. Václav Rylko, diecézní kaplan pro ministranty.

Z červnového neformálního sčítání ministrantů v diecézi vyplynulo, že v 96 oslovených farnostech (z celkových 276) slouží zhruba tisíc ministrantů. 69 z nich jsou dívky. „Je to zlomek, ale jsme tady,“ podotýká Anna Jágrová, která od letošního roku patří do Diecézní ministrantské rady. I v této roli chce přispět k tomu, aby měly ministrantky svůj program šitý na míru dívkám. Víkendovku, která je v plánu 10. až 12. listopadu ve Frýdku chystá spolu s dalšími dvěma kolegyněmi od oltáře a P. Rylkem. „Víkend se bude věnovat sv. Františkovi z Assisi, a to i díky výročí 800 let od sestavení prvních jesliček. V programu bude mít své místo liturgika, různé hry a také tvoření,“ podotýká Anna Jágrová z farnosti Morávka.

Pro ni je služba u oltáře srdeční záležitostí, po které toužila už od dětství. Ve farnosti to ale tehdy nebylo možné. Až když přišel nový kněz, situace se změnila. „Bylo mi tehdy 14 let a vůbec poprvé jsem se mohla připojit k ministrantům na Zelený čtvrtek,“ vzpomíná. Spolu s trvalým jáhnem z farnosti se také pustila do vedení ministrantských schůzek. „Vzniklo díky tomu i spolčo a dokonce i jeden manželský pár. Služba u oltáře mě baví a naplňuje,“ podotýká Anna Jágrová, která u oltáře vidí spojitost se svým povoláním zdravotní sestry. „Jako sestry jsme k ruce doktorům a musíme vidět o krok dopředu, abychom hned věděli, jak pomoct a co přinést. A podobně to vidím i v kostele, kde také musím mít přehled o tom, co je zrovna zapotřebí, a jak knězi pomoct.“ Dnes Anna pomáhá s vedením ministrantů i ministrantek nejen v rodné farnosti, ale také ve Frýdku. „Snažíme se, aby liturgie byla krásnou Boží oslavou,“ shrnuje, k čemu se snaží ostatní ministranty i ministrantky vést.

Více informací na webu ministranti.doo.cz.

Zdroj: doo.cz, foto Jan Bužek / Člověk a Víra