NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 30. října do 5. listopadu 2023

By Publikováno 30. 10. 2023 5 listopadu, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Obnova spirituality východních ikon je patrná již několik desetiletí. Rovněž Františkánský sekulární řád (OFS) se k této tradici připojil. Ikona Královny františkánské rodiny vznikla v roce 2018 v Litvě u příležitosti III. evropského kongresu Františkánského sekulárního řádu a Františkánské mládeže (YouFra). Jsou v ní umístěny relikvie tří hlavních světců františkánské rodiny – svatého Františka, svaté Kláry a svaté Alžběty. Nejen o jejím putování Evropou si budeme v pondělí 30. října od 9.00 povídat s dvěma sekulárními františkány, kteří za organizací poutě ikony v naší republice stojí – Markétou Kubešovou, koordinátorkou putování po ČR a Lubošem Kolafou, technickým pomocníkem putování ikony.

V ostravské katedrále Božského Spasitele nastane velká změna. Chrám získal prvotřídní varhany, na které čekal už od své výstavby v 80. letech 19. století. Nástroj pochází z dílny krnovských varhanářů a má poměrně spletitou minulost. Původně hrál v pražském Paláci kultury na sjezdech KSČ, po revoluci posloužil ostravské Janáčkově filharmonii. Nejen o varhanách natáčel redaktor Antonín Žolnerčík s organologem Ostravsko-opavské diecéze Jiřím Krátkým. Poslechněte si tento rozhovor v úterý 31. října patnáct minut po dvacáté hodině.

Na 2. listopadu připadá Památka všech zemřelých, lidově nazývaná Dušičky. Jde o křesťanský svátek bezprostředně navazující na svátek Všech svatých; součástí tradice je vzpomínka na blízké, kteří již nejsou mezi námi – prostřednictvím úklidu hrobu, položení dušičkového věnce či květin, zapálení svíčky a vzpomínkovou modlitbou za zemřelé blízké. Lidová tradice se smrti nebála a ani se jí nevyhýbala – v mnoha písních s ní dokonce interpret vede dialog, jinde v přípravě na odchod z tohoto světa bilancuje svůj život a loučí se. Pořad Smrti, milá smrti pro vás připravila redaktorka Helena Bretfeldová a vy si ho můžete poslechnout ve středu 1. listopadu od šestnácti hodin.

Profesor Milan Vítek je významný houslista a pedagog, který reprezentoval české interpretační umění po celém světě. Od roku 1974 působil jako profesor houslí na Královské hudební akademii v Kodani a od roku 1992 jako hostující profesor na Hudební Akademii v Göteborgu. Po svém přestěhování do USA byl od roku 2001 stálým profesorem houslové hry na Oberlin Conservatory of Music v Ohiu. Věnoval se také dirigentské činnosti a byl členem několika vynikajících komorních souborů. O své vzpomínky ze svého bohatého uměleckého života se podělí v pátek 3. listopadu od 16.00 v rozhovoru, který moderuje Štěpán Graffe.

Pořad Za kostelem vám v neděli 5. listopadu patnáct minut po dvacáté hodině nabídne rozhovor s polskou teoložkou a filoložkou Joannou Brodniewicz o české a polské církvi – o církvi podzemní a skryté, o církvi autentické a… řekněme vnější a také třeba o roli papeže Jana Pavla II. Vydala se do Česka k hrobu tajného biskupa Felixe Maria Davídka, ale zejména sbírat svědectví, která by neměla být zapomenuta, už proto, že mnohdy značně aktuálně promlouvají k církevnímu dnešku. Rozhovor připravil Jan Hanák.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.