NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Den modliteb a postu za ukončení války mezi Izraelem a Hamásem

By Publikováno 20. 10. 2023 29 října, 2023 Aktuality, Kalendář hlavní strana
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Olomouc – katedrála Mapa

Papež František na závěr generální audience ve středu 18. října 2023 vyhlásil další den modliteb a postu za ukončení války mezi Izraelem a Hamásem. K jeho výzvě se přidává také biskup Josef Nuzík, který bude v pátek 27. října vést modlitby na tento úmysl v olomoucké katedrále.

„Rozhodl jsem se vyhlásit na pátek 27. října den postu a modliteb,“ ohlásil Svatý otec. Bude to „den pokání, ke kterému vyzývám sestry a bratry nejrůznějších křesťanských denominací, příslušníky jiných náboženství a všechny, kterým leží na srdci otázka míru ve světě, aby se připojili podle svého uvážení“.

Vigilie se uskuteční v 18.00 na Svatopetrském náměstí, kde se věřící připojí k papeži a zúčastní se „hodiny modlitby v duchu pokání, aby vyprosili mír v naší době, mír v tomto světě. Žádám všechny jednotlivé církve, aby se zapojily a uspořádaly podobné aktivity, do nichž se zapojí Boží lid,“ uvedl papež.

„Bratři a sestry, válka neřeší žádný problém: rozsévá jen smrt a zkázu, podněcuje nenávist, rozmnožuje pomstu. Válka smazává budoucnost. Vyzývám věřící, aby se postavili jen na jednu stranu tohoto konfliktu: na stranu míru. Ale ne slovy – modlitbou, naprostou odevzdaností,“ uzavřel Svatý otec.

Slova Svatého otce přicházejí v době, kdy v oblasti zmítané konfliktem stále přibývá mrtvých. Organizace spojených národů vydala v úterý večer tiskovou zprávu, v níž uvádí, že za pouhých 10 dní bylo zabito 4 200 lidí a více než milion lidí přišlo o domov.

Modlitby ve farnostech

Ke slovům papeže Františka se přidává také administrátor olomoucké arcidiecéze biskup Josef Nuzík. „Drazí věřící bratři a sestry v naší olomoucké arcidiecézi, prosím, všichni se připojme k této tak naléhavé prosbě papeže Františka. Obracím se také na všechny kněze. Pozvěte své farníky ke společné modlitbě růžence, adoraci, slavení mše svaté. V tento den je možné použít formulář V době války nebo rozvratu (Český misál, str. 890). Tam, kde se v tento den mše svatá neslaví, ať se lidé sejdou k modlitbě růžence. K tomuto mostu modlitby pozvěte také všechny rodiče s dětmi, nemocné a trpící,“ vybízí.

Sám přitom stráví tento večer modlitbou v olomoucké katedrále sv. Václava. Zde v 17.00 začíná modlitba bolestného růžence, od 17.30 následuje adorace Nejsvětější svátosti a v 18.00 pak bude biskup Nuzík celebrovat mši svatou za mír ve světě.