NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Biskup Nuzík požehnal nové ustájení skotu i kapličku patrona chovatelů dobytka

By Publikováno 20. 10. 2023 Aktuality, Hospodaření

V pátek 20. října 2023 se v areálu Farmy Bílčice uskutečnila oslava sv. Vendelína, patrona chovatelů dobytka. Pozváni na ni byli zástupci Arcibiskupství olomouckého, zaměstnanci arcibiskupských farem i jejich obchodní partneři a přátelé a také starostové okolních obcí. Biskup Josef Nuzík při této příležitosti požehnal kapličku se soškou sv. Vendelína a také novou stáj pro masný skot v nedalekém Moravském Berouně.

Fotodokumentaci ze stavby nové stáje a také ze života farem je možno zhlédnout na facebookovém profilu farem olomouckého arcibiskupství.

Arcibiskupství olomoucké spravuje Farmu Bílčice s.r.o., Farmu Moravský Beroun s.r.o. a Statek Chropyně s.r.o. Společně obhospodařují na tři tisíce hektarů zemědělské půdy, z toho 1 500 ha orné půdy.

Ekofarma Bílčice se nachází v obci Bílčice, která je součástí podhůří Nízkého Jeseníku. Zaměřuje se na rostlinnou a živočišnou výrobu. Stěžejním produktem je BIO mléko. Rostlinná výroba se zaměřuje na produkci krmiv pro zvířata a produkcí BIO obilnin. Farma se aktivně podílí na výkonu práva myslivosti ve vlastní honitbě.

Farma Moravský Beroun se taktéž zabývá rostlinnou a živočišnou výrobou. V rámci živočišné výroby chová masný skot plemene Charolais. Stádo čítá 330 matek. V rostlinné výrobě jsou v režimu ekologického zemědělství pěstovány převážně obiloviny (žito, pšenice, pohanka, oves), dále pak luskoviny (hrách, peluška) a víceleté pícniny (jetel luční a jetelotravní směsi).

Statek Chropyně se zaměřuje pouze na rostlinnou výrobu. Jsou zde pěstovány: potravinářská pšenice, sladovnický ječmen, cukrová řepa, řepka olejka a zrnová kukuřice.

Snímky z žehnání