NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 16. do 22. října 2023

By Publikováno 16. 10. 2023 22 října, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Centrum Orion v Rychnově nad Kněžnou je jednou ze zatím nemnoha organizací, které poskytují odlehčující služby rodinám s postiženými dětmi. Praktikují, mimo jiné, i službu homesharing, a to nejen ze strany poskytovatele. Do studia k nám zavítá jeden z rodičů, kteří tuto službu využívají. Poslechněte si pořad Na stole je téma v pondělí 16. října od 9.00.

V rámci pořadu GenZ se zaměříme na reportážní dokument o tématu žen v přechodu v kontextu se vztahem dcery a matky. Z námětu autorky: „Když žena slaví padesát a prochází menopauzou – dva milníky v životě, které ale v naší společnosti neslaví ženy úplně radostně. Přitom může být menopauza důležité a potenciálně skvělé období, kdy žena může přijmout sebe sama. To samé i padesáté narozeniny. Jsme posedlí kulatými čísly. Jak se vyrovnat s věkem, tělem, pocity?“ S autorkou Alžbětou Kadlecovou debatuje Jan Hanák v pondělí 16. října od dvacáté druhé hodiny.

Olomoucký dómský varhaník a regenschori Karel Martínek přichází s ojedinělým hudebním projektem, během kterého na sérii koncertů provede v olomoucké katedrále sv. Václava kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha. Projekt nese název „A teď Bacha“, z čehož je patrná snaha o popularizaci Bachova díla. Primárním cílem projektu tedy není autentické provedení na nástroji vhodném pro Bachovu hudbu, ale představení Bachova varhanního díla široké veřejnosti a v širších souvislostech. To podtrhuje také zcela ojedinělý formát jednotlivých koncertů, které budou kromě hudby samotné doplněny také mluveným slovem a obrazovou projekcí. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost poznat Bachův životní příběh, dobu, ve které komponoval, ale také se seznámit s rozmanitými formami jeho skladeb a způsobem, kterým tato nadčasová díla tvořil. Poslouchejte ve čtvrtek 19. října ve 20 hodin a 15 minut.

Týdeník Oktáva nabídne v pátek 20. října v 16.00 další z řady koncertů z brněnského studia Radia Proglas. Představí se dechové Trio Aperto, které hraje ve složení Barbora Šteflová (hoboj), Jan Charfreitag (klarinet), Pavel Horák (fagot). Koncert slovem provází Štěpán Graffe.

V dalším díle Knihovničky představíme knižní novinky podzimu roku 2023. Některé z nich se prezentovaly také na 33. knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě ve dnech 6. a 7. října 2023. Půjde například o novou knihu Petry Dvořákové Pláňata, kterou vydává nakladatelství HOST, či knihu Zdeňka Jančaříka s názvem Český Bůh, jež vyšla v nakladatelství Vyšehrad, ale i další. Nechte se v sobotu 21. října od půl druhé odpoledne překvapit podzimní nabídkou.

V pořadu Za kostelem uslyšíte rozhovor s Milošem Vavrečkou, farářem sboru Českobratrské církve evangelické ve valašském Pozděchově, který vydal svou již několikátou sbírku básní. Vnuk hrdiny slezského protinacistického odboje Aloise Vajdy bojoval o svůj vlastní život hned po svém narození v předjaří roku 1952. „Nech to pokřtít, vždyť je to celé modré a do rána to umře,“ řekla tehdy babička své dceři, jeho mámě. Tak se stal na počátku života katolíkem. Cesta k živé víře na sebe ale nechala ještě chvíli čekat. Rozhovor připravil Jan Hanák a vy ho uslyšíte v neděli 22. října patnáct minut po dvacáté hodině.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.