NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Úspěšný Běh pro hospic v Olomouci odstartoval Týden pro mobilní hospice

By Publikováno 10. 10. 2023 Aktuality, Charita

V sobotu 7. října 2023 se v Olomouci v areálu zázemí charitní domácí hospicové péče konal 2. ročník Běhu pro hospic.

Akce se zúčastnilo více než 100 běžců všech věkových kategorií, což nás velmi mile překvapilo,“ sdělila ředitelka Hospice na Sv. Kopečku Marta Šťastná. Dospělí běželi na trati 4 nebo 8 kilometrů a děti měli krátkou trať 600 m. Nejmladšími účastníkovi, který s maminkou úspěšně zdolal celou trať, byly 2 roky.

Speciálním partnerem akce byl olomoucký hokejový tým, který na Běh vyslal své tři hráče: Joshuu Máchu, Matouše Menšíka a Adama Rutara. Zvláštní pozornost dětí i dospělých si ale získal maskot HC Olomouc Kokrhel, který nevynechal žádnou nabízenou aktivitu – prošel tak od registrace, přes rozcvičku, krátký běh i předávání medailí. Nezapomněl si ani změřit tlak, prohlédnou záchranářskou sanitku anebo vyzkoušet chodítko pro seniory. Heslo hokejového klubu „Všeci spolu“ totiž platí nejen v hokeji, ale i pro hospicovou péči.

Čestným hostem Běhu byl pan hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, který odstartoval běh dětí i dospělých a v závěru výhercům předal medaile. „Týden pro mobilní hospice pomáhá šířit povědomí o jednotlivých paliativních službách v regionech i bourat předsudky spojené s hospicem. Běh je toho krásným příkladem – kde jinde můžete vidět paliativního lékaře na koloběžce nebo veselou partu hospicových pracovníků,“ vysvětlila vedoucího terénních zdravotních služeb Leona Martinková.

Na středu 11. 10. připravil Hospic na sv. Kopečku akci KAFE A BOCHTE PRO HOSPIC. Od 13:00 budou pracovníci domácího hospice v Galerii Šantovka prodávat dobročinnou kávu a buchty jako symbol péče o pacienty v domácnostech. Ve čtvrtek 12.10. proběhne v Hospici již 3. ročník lékařského semináře Když se ví, co Bůh chystá a v pátek bude Týden pro mobilní hospice zakončen slavnostním předáním dřevěných srdíček, které pro pacienty mobilní hospicové péče zhotovili darem vězni ve stolařské dílně věznice Mírov.

Leona Martinková, vedoucí terénních služeb Hospice na Svatém Kopečku