NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 2. do 8. října 2023

By Publikováno 2. 10. 2023 8 října, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

V pořadu GenZ se Jan Hanák s dramaturgyní Brit Jensen zaměří na absolventský dokument Elišky Mádrové o odcházení jejího dědečka. Co si počít s umíráním blízkého? Jak reagovat? Jak s umírajícím komunikovat? Podle celkem zaužívaného „pravidla pěti prstů“ dokumentaristy Ivana Studeného dokázala autorka být součástí příběhu, ukázat, co vidí, konfrontovat, hledat emoce i dbát na čistý zvuk. Zejména je třeba toto ocenit vzhledem k jejímu osobnímu angažmá v příběhu. Zdálo by se, že točit něco tak osobního je jednodušší, už proto, že je autor uvnitř příběhu, ovšem u dobrých dokumentů opak bývá pravdou. Poslouchejte v pondělí 2. října od desáté hodiny večerní.

Poslechněte si rozhovor se Světlanou Ruggiero Kulíškovou, textilní výtvarnicí a Helenou Továrkovou, ředitelkou Nadace Veronica. Řeč bude o udržitelné módě, která nemusí mít podobu jen obnošeného pytle, ale špičkového designu. Světlana, vdaná za italského filmaře, strávila léta v jednom ze světových center módy v Miláně. Přesto svou největší módní inspiraci nalezla v Brně, kde v padesátých letech, v tehdejší Vlněně, vznikla unikátní technika Art protis a jediný stroj, který ji „umí“, využívá při výuce. Pořadem Na stole je téma vás ve středu 4. října od 9.00 provede Jan Hanák.

Rčení, přísloví, pranostiky a zvláštnosti jihočeské lidové mluvy ve svých knížkách zachytil rodák z Jistebnice, básník a autor národopisných próz ze Šumavy František Kadoch. Svérázné šumavské mudrosloví a pěknou českou muziku v podání našich předních folklorních souborů a kapel představí ve Folklorním okénku na vlnách Proglasu Zdeněk Vejvoda. Zaposlouchejte se do rozhovoru ve středu 4. října v šestnáct hodin.

Hostem v Oktávě bude dirigent Jakub Klecker, který patří k výrazným osobnostem své generace. Opakovaně byla hudební kritikou oceněna jeho precizní práce s orchestrem při výstavbě hudebního díla. V současné době připravuje nové nastudování opery Antonína Dvořáka Jakobín se souborem Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Nejen o chystané premiéře, ale také o svých dalších uměleckých projektech seznámí posluchače v rozhovoru, který moderuje Štěpán Graffe. Nalaďte si Radio Proglas v pátek 6. října v 16.00.

V Knihovničce se zaměříme na dobrodružný historický román Kříž z kamene. Kniha sleduje osidlování Sudet ve středověku a je věnována panu Pavlu Štroblovi, jeho rodině a předkům. Především poté těm, kteří se v oněch dávných dobách, kdy českým zemím vládl král Přemysl Otakar II., vydali hledat nový domov a nalezli ho na místě zvaném Hafnerluden-Lubnice. Román, který vydalo nakladatelství Paulínky, nám představí sám autor Oldřich Selucký, a to v sobotu 7. října o ve 13 hodin a 30 minut.

Pořad Za kostelem nabídne v neděli 8. října od 20.15 rozhovor s Evou Lustigovou, režisérkou, spisovatelkou a zakladatelkou Nadačního fondu Arnošta Lustiga, jejího otce. Vzhledem k jejímu původu a vyznání se tentokrát vydáme za synagogu. Řeč bude především o literatuře, vyznávaném humanismu, o jejím životě, tvorbě, jejích životních a myšlenkových kontextech, ale také o její víře.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.