NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Charita zveřejnila databázi dětí pro další ročník projektu Vánoční balíček pro Ukrajinu

By Publikováno 2. 10. 2023 Aktuality, Charita

Arcidiecézní charita Olomouc pořádá 15. ročník projektu „Vánoční balíček pro Ukrajinu“. Tato humanitární akce, která se stala tradiční, má za cíl přinést radost a naději dětem na Ukrajině v těžké životní situaci.

Projekt zahrnuje podporu 430 sociálně potřebných dětí na Ukrajině, které jsou vybírány ukrajinskými Charitami. Jména dětí jsou zveřejněna v databázi dostupné na webové adrese darek.charitaproukrajinu.cz. Kterýkoli člověk v České republice má možnost vybrat si dítě, které podpoří a zarezervovat si svoji podporu přes web a to v termínu od 2. do 27. října 2023.

Každý dárce po zarezervování podpory konkrétního dítěte připraví přímo pro něj Vánoční balíček. Pomáhají k tomu informace o dítěti dostupné v databázi. Balíčky je třeba doručit místní Charitě nejpozději do 27. října 2023.

Lze podpořit i dopravu či úhradu ostatních nákladů spojených s aktivitou „Vánoční balíček“. Možné to je finančním darem na konto číslo: 4030207/0100, variabilní symbol 2512.

Děti zapojené do projektu pocházejí ze šesti ukrajinských měst: Berežany, Bortnyky, Chmelnyckyj, Kolomyja, Lopatyn a Ternopil. „Město Chmelnyckyj je nově zařazeno do databáze a věříme, že i tamní děti nalezou své dárce“, řekla k právě otevřené databázi dětí koordinátorka tohoto projektu Kateřina Biolková, která dodává, že „do tohoto projektu se mohou a skutečně se to tak každoročně děje, zapojovat i pracovní kolektivy a firmy, které tak využívají tuto aktivitu pro posílení týmového ducha“.

Při dotazu na přiblížení, komu dárky pomáhají, koordinátorka Biolková nabízí anonymizované informace o jedné z rodin: „Sedm chlapců, otec a stařičká babička, to jsou obyvatelé malého domečku ve vesnici Hrytsevolia na Ukrajině. Rodina byla vždy chudá, ale pravou ztrátu zažila letos, kdy v létě dětem zemřela maminka. Rodina ale drží pospolu, děti se učí vařit, pracují na poli a chodí do školy. I tito kluci letos díky dárcům dostanou vánoční dárky“. V databázi je seznam dětí, které pocházejí ze sociálně potřebných rodin nebo také z dětských domovů. Jsou zde i děti vážně nemocné nebo se zdravotním či tělesným postižením. Pro řadu z nich bývá balíček od českého dárce tím jediným dárkem, který o Vánocích dostanou. Některé děti jsou v databázi opakovaně.

Pravidla projektu:

  • pro každé konkrétní dítě by měl být Vánoční balíček v hodnotě 1 500 – 3 000 Kč.
  • balíček nesmí obsahovat žádné potraviny ani cukrovinky (z celních důvodů).
  • balíček musí obsahovat pouze nové věci.
  • musí být vhodně zabalen, nejlépe do vánočního papíru a poté obalen strečovou fólií.
  • váha balíčku nesmí přesáhnout 4 kg.
  • každý balíček musí být jasně označen jménem a příjmením dítěte, a místem, odkud pochází. Údaje je nutné uvádět latinkou anebo azbukou (např. pomocí internetového překladače).
  • na balíček je také potřeba připevnit seznam věcí.

Pro více informací o projektu a způsobech, jak pomoci, jsou k dispozici webové stránky darek.charitaproukrajinu.cz.

Marek Navrátil, tiskové oddělení ACHO