NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 25. září do 1. října 2023

By Publikováno 25. 9. 2023 2 října, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Dne 28. září se prostřednictvím některých tematicky laděných pořadů připojíme k oslavě svátku svatého Václava. Srdečně Vás zveme k jejich poslechu.

Kopřivnická Tatra je českým výrobcem nákladních, vojenských a speciálních automobilů. Kromě továrny ale existuje v Kopřivnici i několik „tatrováckých“ muzeí. Redaktor Antonín Žolnerčík navštívil nejen Technické muzeum, ale také expozici Slovenské strely. Reportáž z této návštěvy si můžete naladit v pondělí 25. září od 20.15.

Skupina Druhá tráva získala za své album Díl první z roku 2020 cenu Anděl v kategorii Folk. Za své další album s názvem Díl druhý z roku 2022 obdržela také cenu Anděl. A právě Díl druhý nám představí zpěvák, skladatel a textař Robert Křesťan v pořadu Jak se vám líbí ve středu 27. září od sedmnácti hodin a patnácti minut. S Milanem Tesařem bude hovořit o spolupráci s anglickým producentem Eddiem Stevensem a také o hledání ztraceného času.

Spolek Doba Karlova sdružuje šlechtické družiny a jednotlivce zabývající se oživováním historie doby vlády Karla IV. V rozhovoru s předsedou spolku Tomášem „Zdeslavem“ Strakou, si představíme činnost spolku a dozvíme se něco o tom, jak skutečně vypadal život v našich zemích, když jim vládl Karel IV. Poslechněte si ve čtvrtek 28. září od 9.00 svátečně laděnou epizodu pořadu Na stole je téma.

V novém občasníku Rytmy dějin v rámci pořadu Čaj do páté představí Roman Kabelka vždy jeden rok v historii populární hudby z pohledu vybrané prodejní hitparády. První díl se zaměří na rok 1973 v britské hitparádě prodejnosti singlů – Official Singles Chart. Bude představeno 12 populárních skladeb (za každý měsíc jedna) a hudba bude prokládána stručným popisem vybraných událostí právě před 50 lety. Zazní skladby různých žánrů od temperamentních glam rockových kusů od The Sweet nebo Slade až po romantické balady od dua Peters And Lee nebo od zpěváka Al Martina. První díl si poslechněte ve čtvrtek 28. září od čtvrté hodiny odpolední.

Knižní prvotinu Petra Klukana z Jihlavy nazvanou Húlava nad buzerplacem vydává na podzim roku 2023 nakladatelství Dobrý důvod z Nové Říše. To se specializuje z osmdesáti procent na vydávání poezie, ale zaměřuje se též na regionální prózu. Proč zaujaly majitele nakladatelství Antonína Bínu Klukanovy vzpomínky na vojnu, se dozvíte v tomto díle Knihovničky. Stejně tak autor mimo jiné poví, proč se rozhodl předlistopadovou dobu z vojny zaznamenat. Vyprávět o připravované knize budou Petr Klukan a Antonín Bína v sobotu 30. 9. od 13.30.

V rámci pořadu Za kostelem si nenechte ujít rozhovor s Františkem Schildbergerem, publicistou, básníkem a historikem. V první polovině devadesátých let pracoval v porevolučních Lidových novinách. Se vznikem Radia Proglas také několik let každodenně připravoval brilantní politické komentáře. Spolu s Janem Hanákem budou v neděli 1. října 15 minut po 8 hodině večerní hovořit mimo jiné o pravdě a faktech, ale také o tom, že to neznamená totéž.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.