NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 18. do 24. září 2023

By Publikováno 18. 9. 2023 24 září, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

„Natáčím dokumenty, protože chci komunikovat s lidmi.“ „Rozhlas patří nám všem, nesmíme se ho vzdát.“ „Jak se holka z dánské farmy stala skvělou českou dokumentaristkou.“ To jsou jen tři názvy rozhovorů, která tato výjimečná žena poskytla tuzemským médiím. V mediálním prostoru nepřehlédnutelná dokumentaristka Brit Jensen se ujala i dramaturgie studentských dokumentů pro pořad GenZ na Proglasu. Je autorkou řady rozhlasových dokumentů oceňovaných v tuzemském i mezinárodním kontextu. Na stanici Český rozhlas Radio Wave zakládala a dramaturgovala dokumentární řadu DokuVlna. Nyní je na volné noze, k čemuž přispěl i pětidílný true-crime podcast Matematika zločinu, který tvořila s Magdalenou Sodomkovou a který rozvířil vody nejen v Českém rozhlasu. S Brit Jensen debatuje Jan Hanák v rámci pořadu GenZ, který na Radiu Proglas zazní v pondělí 18. září od dvaceti dvou hodin.

Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova slaví 400 let od svého založení. Jaká byla historie jezuitů v našich zemích? A jaká je současnost? To jsou jen některé z otázek, které probereme v rozhovoru s P. Petrem Havlíčkem SJ v rámci pořadu Radioreport, který na Proglasu zazní v pondělí 18. září od 20.15.

Skladatel a pianista Tomáš Sýkora má na svém kontě nahrávky nejrůznějšího charakteru – od sólového klavíru po spolupráce se symfonickým orchestrem a od popových písní po náročnější jazzové kompozice. Album Alchemy natočil se svým triem a jako důležitého hosta si přizvali producenta elektronické hudby Aid Kida. Nové album Tomáš Sýkora představí v pátek 22. září od čtvrt na osm večer v pořadu Jak se vám líbí.

Od sedmdesátých let funguje na českém území Hnutí Brontosaurus, spolek sdružující především mládež, jehož hlavním cílem je chránit přírodu a vzdělávat v oblasti životního prostředí. „Chceme svět, ve kterém lidé nejsou lhostejní ke svému okolí, respektují a ctí přírodu a kulturní bohatství a společně o ně pečují“, stojí na stránkách spolku. O jeho minulosti, současnosti i budoucnosti si bude redaktorka Anna Janošková povídat s Josefem Dvořáčkem, brněnským ředitelem. Poslechněte si v pátek 22. září v 9 hodin pořad Na stole je téma.

Historii známého festivalu Pražské jaro od jeho počátku až po poslední dva „covidové ročníky“ 2020 a 2021 sleduje nová kniha nazvaná 75 let Pražského jara editorky Svatavy Barančicové. Nejpodrobněji, coby určité navázání na předchozí publikaci Antonína Matznera 60 Pražských jar, se kolektiv autorů věnuje posledním 15 ročníkům festivalu, které popisuje kronikářským stylem. Za nejcennější považuje fotografický doprovod, např. snímky, které nebyly ještě nikdy publikovány, ale také na velmi čtivý způsob zpracování. Objemnou publikaci představí editorka, odpovědná redaktorka a autorka projektu Svatava Barančicová v pořadu Knihovnička. Poslechněte si jej v sobotu 23. září od 13.30.

V pořadu Za kostelem bude Jan Hanák hovořit s Martinem Navláčilem, iniciátorem projektu nadačního fondu Teo via, a Viktorem Šimečkem, projektovým manažerem téhož fondu. Řeč bude nejen o financování církve, ale také o jejím smyslu, pastoraci, evangelizaci, ne/kompetentnosti kléru, synodalitě, sdílení darů i dluhů a mnohém dalším. Jste srdečně zváni k poslechu, a to v neděli 24. září od dvaceti hodin a patnácti minut.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.