NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Trhy, živá hudba, promítání, besedy, divadlo, workshopy. Startuje třetí ročník Dožínek duševní pohody

By Publikováno 11. 9. 2023 Aktuality, Charita

Na nádvoří a v parkánové zahradě historické budovy ve Wurmově ulici se uskuteční 19. září třetí ročník akce Dožínky duševní pohody. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, trh, občerstvení plné bylin, přednášky a workshopy na téma duševního zdraví, promítání filmů, divadlo aj. Akci pořádá Charita Olomouc za spoluúčasti dalších neziskových organizací v rámci celorepublikových Týdnů pro duševní zdraví.

Již potřetí se pro veřejnost otevřou v rámci Dožínek duševní pohody běžně nepřístupné parkánové zahrady na Wurmově 7. Účastníci budou mít příležitost podívat se do prostor dvorního traktu a zahrad historických budov, kde klienti sociálně terapeutické dílny Střediska pro lidi s duševním onemocněním už třetím rokem pečují o parkánovou zahradu. Charita si klade za cíl oslovit nejen veřejnost, ale i odborníky z řad psychiatrů a psychologů, kteří v rámci akce mohou nahlédnout na práci s klienty sociálně terapeutické dílny a obchodu Dobrodruhá.

Pestrost a různorodost programu pro veřejnost

Akce se ponese v duchu bylin a duševního zdraví. Chybět nebudou tradiční trhy včetně Dobroblešáku a Dobrokvětu, promítání filmu z festivalu Jeden svět, divadlo, improvizační trénink, ale i improvizační show s Olivy. I tento rok se návštěvníci mohou těšit na zajímavé aktivity pro rodiny. Charita letos cílí na rodiče tématy, jak pečovat o své duševní zdraví a zvládat náročnější situace nebo si jen tak odpočinout a zažít s dětmi fajn odpoledne. Připraveno je loutkové i živé divadelní představení. Z bohatého programu si však může vybrat každý. Lidé si budou moci nakoupit na trzích, poslechnout živou hudbu, dobře se najíst nebo si užít besedy a promítání filmů s tématikou duševního zdraví.

„Pro naše klienty je akce příležitostí prožít pěkné odpoledne. Někteří klienti se zapojili do příprav včetně samotné realizace akce, jsou na sebe hrdí, jak vše dokázali zvládnout a připravit, další se zapojí jako hosté a dožínkové odpoledne si užijí se svými přáteli a rodinami,“ přiblížila Alena Bendová, sociální pracovnice Střediska pro lidi s duševním onemocněním. Klienti sociálně terapeutické dílny pečují o zahradu celoročně, pěstují květiny a bylinky. V přípravách na akci se podíleli jak v úklidu prostor a chystání vybavení, stolů a doprovodné výstavy, tak s přípravou věcí na prodej, kdy připravovali čaje, marmelády, bylinky. Na akci budou pomáhat s občerstvením a prodejem přímo na stánku.

Součástí akce je i mini konference pro pracovníky Charity za účelem sdílení aktuálních psychiatrických témat napříč charitními službami. „Slavit s námi budou i další neziskové organizace z blízkého okolí. Budete moci nahlédnout do služeb třeba Maltézské pomoci, Snoezelenu, iPoradny, Potravinové banky Olomouckého kraje a samozřejmě Charity Olomouc,“ uvedl Filip Holík, sociální pracovník sociálně terapeutické dílny a prodejny Dobrodruhá.

Kompletní program s časy a popisem akce: www.dobrodruha.cz/dozinky.

Eva Štefková, Charita Olomouc