NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Pomozte nám s nahráváním liturgických skladeb, prosí dominikánská schola

By Publikováno 7. 9. 2023 Aktuality, Hudba

Schola OP, sbor doprovázející liturgii v olomouckém dominikánském kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie, hodlá pokračovat v sérii doposud publikovaných nahrávek svého repertoáru, audiovizuální nahrávky přitom publikuje na YouTube a audio nahrávky nabízí zdarma ke stažení na webu SoundCloud. Pro pokračování v tomto záměru nyní vyhlašuje veřejnou sbírku.

„Doposud jsme nahráli přes 20 skladeb ve třech albech. Nyní uzrál čas pro další skladby, a letos na podzim proto plánujeme nahrávat v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku: čtyři adventní skladby, koledu, vícehlasou skladbu se sólem původem z ortodoxního východu a snad i další dvě skladby – rorátní antifonu a ortodoxní trisagion,“ popisuje dirigent scholy Tobiáš Kučera.

Nabídnout veřejnosti adekvátně zpracované audiovizuální záznamy liturgických skladeb, které mohou oslovit širší veřejnost, má podle něj lidem pomoci objevovat krásu liturgické hudby. „Věříme, že hudba má přesah, který se slovy těžko popisuje a dokáže člověka povznést. Zároveň nám záleží na kvalitě interpretovaných skladeb. Ctíme liturgickou dobu a dbáme na srozumitelnost zpívaného slova. Zkrátka zpíváme pro ‚oslavu Boha a posvěcení věřících‘, jak o tom mluvil Josef Olejník,“ popisuje Kučera.

Peníze ze sbírky, kterou Schola OP vyhlašuje prostřednictvím webu donace.cz, budou využity na zaplacení profesionálního zvukaře a hudebního režiséra, kameramanů, střihače, na poplatky za distribuci na hudební platformu Spotify a na náklady nahrávacího dne. „Projekt není dělaný se záměrem finančního zisku nebo monetizace skrze reklamy. Nezahrnujeme do něj ani náklady na přípravu, víkendové soustředění a zkoušky před nahráváním, každý nahrávající si je platí sám. Abychom ale mohli vytvořit skutečně kvalitní nahrávku, musíme zaplatit profesionály a pokrýt jejich náklady,“ vysvětluje Kučera a dodává, že v případě úspěchu budou všechny nahrávky, tak jako doposud, zveřejněny na platformách YouTube a SoundCloud a nově i na hudební platformě Spotify, a to v průběhu letošního adventu.

Podrobné informace o sbírce a také o Schole OP i s odkazy na již zveřejněné nahrávky lze najít zde: https://donace.cz/projekty/nahravani-repertoaru-4-schola-op/