NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Charita Olomouc vyhlašuje sbírku pro rodiny s dětmi v nouzi

By Publikováno 5. 9. 2023 Aktuality, Charita

Centrum materiální pomoci Charity Olomouc zprostředkovává potravinovou a materiální pomoc rodinám s dětmi ocitajícím se v akutní i dlouhodobé tíživé situaci. Jedná se o rodiny, které se nacházejí v nouzi z důvodu mimořádných výdajů, ale i rodiče samoživitele na rodičovské dovolené, kteří si nemohou svůj příjem zvýšit zaměstnáním či brigádou.

Jen v letošním roce poskytlo Středisko pro rodiny a krizovou pomoc do konce července 2023 podporu již 217 rodinám s dětmi. Charita Olomouc vyhlašuje sbírku pro rodiny s dětmi v nouzi, která potrvá od 11. do 30. září. Potřebné jsou především trvanlivé potraviny a drogerie. Sbírka proběhne ve spolupráci s hypermarketem Globus, sběrná místa se kromě Globusu nacházejí v prodejně Dobrodruhá, ve výdejně Centra materiální pomoci na ulici Koželužská a v jednotlivých farnostech olomouckého děkanátu.

Od ledna tohoto roku prudce vzrostl zájem rodin o materiální pomoc. V roce 2022 bylo potravinovou pomocí podpořeno 137 rodin a samoživitelů, což je o 40 % více oproti roku 2021. V letošním roce byla do srpna 2023 poskytnuta potravinová pomoc už 217 rodinám. „V poslední době se čím dál častěji setkáváme s rodinami, kde rodiče pracují, a přesto se dostanou do situace, kdy jim nezůstanou peníze na základní potřeby, jako jsou potraviny nebo drogerie. Ve chvíli, kdy je potřeba koupit novou pračku či vybavit v září tři děti do školy, se rodina po uhrazení nákladů na bydlení často dostane do situace, kdy již před výplatou nezvládne sama zajistit potraviny a potřebnou drogerii,“ přibližuje Jitka Laštůvková, zástupkyně vedoucí Střediska pro rodiny a krizovou pomoc.

Trvanlivé potraviny a drogerie

Sbírka pro rodiny s dětmi v nouzi pomůže rodinám překlenout náročné období, kdy nezbývají finance na potraviny. Potřebné jsou především trvanlivé potraviny (masové, rybí a zeleninové konzervy, omáčky na těstoviny, olej, kečup, protlak, kakao, káva, čaj, mléko, cukr, mouka, luštěniny, cereálie, sterilovaná zelenina, marmelády, paštiky) a drogerie (dětské pleny č. 3,4,5, toaletní papír, vlhčené ubrousky a věci osobní hygieny). „Podpora rodin s dětmi v krizi alespoň jednou měsíčně, kdy obdrží potraviny a základní potřebnou drogerii, je velkou pomocí i úlevou pro napjatý rozpočet vícečetných rodin i rodin samoživitelů,“ vysvětluje Jitka Laštůvková.

Pořídili ledničku a nezbylo na potraviny

Paní Jana se s manželem a dvěma dětmi čerstvě přistěhovala do Olomouce. Společně zvládli uhradit kauci, provizi i první nájem. Měli vytvořenou finanční rezervu, aby do další výplaty v zaměstnání zvládli veškeré své potřeby a výdaje uhradit. Do bytu však nakonec museli neplánovaně dokoupit novou lednici a vyčerpat tak i část financí, které měli připravené na jídlo. Paní Jana se v nouzi obrátila na Charitu. Rodině byla poskytnuta opakovaná potravinová pomoc, která se skládala z trvanlivých i čerstvých potravin, které Charita získává prostřednictvím potravinové banky i jednotlivých dárců.

Nemají na léky nebo na boty pro děti

Paní Eliška je samoživitelka s dvěma dětmi, s nejmladším dítětem je na rodičovské dovolené, z toho důvodu nemá možnost nastoupit do práce a zvýšit si tak příjem. Pokud nemá během měsíce žádný mimořádný výdaj, zvládne uhradit všechny výdaje za bydlení i zakoupit základní potřeby, jako je jídlo a drogerie. Avšak v případě, že děti onemocní a potřebuje nakoupit léky nebo je nutné zakoupit dětem nové boty, se dostává do situace, kdy ji už finance na pokrytí všech potřeb nestačí. Z toho důvodu se obrátila na Centrum materiální pomoci Charity Olomouc, kde si každý měsíc přichází pro potraviny a drogerii, díky kterým dokáže překlenout i náročná období.

Centrum materiální pomoci zprostředkovává potravinovou a materiální pomoc rodinám a osobám, které se ocitly v akutní či dlouhodobé nouzi. Do pomoci lidem v tíživé životní situaci se může zapojit i veřejnost. Rodiny v tísni je možné materiálně podpořit na těchto sběrných místech v Olomouci: Hypermarket Globus Olomouc, prodejna Dobrodruhá na Wurmově 5, Centrum materiální pomoci na Koželužské ulici (zadní strana Hanáckých kasáren, vrata č. 3).

Finančně lze přispět na konto 115-1405220217/0100, variabilní symbol 7001. Výtěžkem ze sbírky podpoří Charita Olomouc rodiny s dětmi z Olomouce a blízkého okolí, které se ocitly ve finanční tísni.

Děkujeme, že spolu s námi pomáháte!

Eva Štefková, Charita Olomouc