NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nalaďte si Radio Proglas od 4. do 10. září 2023

By Publikováno 4. 9. 2023 17 září, 2023 Média

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

Arcidiecézní centrum života mládeže v Rajnochovicích letos slaví kulatých 30 let. Tak dlouho slouží mladým lidem, a to především duchovně. Mladí zde mohou jezdit na kurzy, tematické pobyty i duchovní obnovy. O historii a fungování Přístavu v pořadu Radioreport hovoří Rajnochovický farář Jiří Šůstek a týmáci Veronika Tesařová, Pavel Chabiča a Tomáš Sladký. Poslouchejte v pondělí 4. září od 20.15.

Reportáž MUNI o toleranci k dětem a mladým rodinám a jejich někdy hlučnějšímu projevu s názvem Dětem vstup zakázán! a debata s autorkou Veronikou Novákovou. To vše nabídne pořad GenZ v pondělí 4. září od 22.00. Reportáž vychází z jedné kauzy, kdy majitelům restaurace „vytekly nervy“ z rozjívených dětí a reagovali zveřejněnými pravidly, v nichž poněkud podsouvají rodičům téma nevychovanosti jejich dětí. Jsou místa, kam děti nepatří, protože ruší či se neumějí chovat? Restaurace, divadla, kostely? Nebo by naopak sociální inkluze měla být úplná? Patří děti do společnosti? Jak reagovat na konfliktní situace? S autorkou Veronikou Novákovou debatuje Jan Hanák.

S mikrofonem navštívíme v Opočně jedinečnou akci, která stojí za povšimnutí, a která zde každoročně probíhá navíce místech – Renesance Opočno 2023. Letos trvá od 21. do 26. srpna. Jde o unikátní multižánrový, volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, a to v mnoha oblastech, jako je hudba, tanec, zpěv a dalších. V historickém městečku Opočno ho navíc umocňuje krásné prostředí včetně renesančního zámku. Duch města a historické i přírodní památky se tak pravidelně stávají místem setkávání a tvoření i v mezinárodní podobě. Poslouchejte pořad Na stole je téma ve středu 6. září od 9.00.

Leoš Janáček si za spolupracovníka ve výzkumu lidové písně zvolil mimo jiné také Hynka Bíma pověřeného mapovat západní Moravu. Právě Bím zachytil při svých opakovaných sběrech v obci Vnorovy (tehdy Znorovy) soubor starých kostelních písní, kterým věnoval značnou pozornost. Pořad „Kostelní písně ze Vnorov (Znorov)“ autorky Magdaleny Múčkové širšímu publiku alespoň částečně odkryje tuto dosud neobjevenou perlu lidové hudební kultury v pořadu Folklorní okénko ve středu 13. září po 16. hodině.

V pořadu Oktáva nás provede Mezinárodním varhanním festivalem Zdeňka Pololáníka hlavní organizátor Jan Lorenc, a to od založení festivalu až po současnost. Od roku 2005 se v České Třebové se za varhanami vystřídali interpreti z Německa, Itálie, Francie, Anglie, USA, Chorvatska nebo Slovenska. Název festival obdržel po brněnském varhanním skladateli Zdeňku Pololáníkovi a řeč o něm bude v pátek 8. září ve čtyři hodiny odpoledne.

Kniha téměř o všem, co trápí ženy v období zvaném přechod – Padesátka. Je určena primárně ženám, ale zájem o ni projevili i muži – to proto, aby se dozvěděli, co ženy prožívají jak po fyzické, tak po psychické stránce. Ženy v tomto období prožívají mnoho změn – a právě na ty se autorka Lenka Kapsová vyptávala svých kamarádek a vrstevnic. Kniha, již vydalo nakladatelství HOST v roce 2023, je doplněna pěti delšími rozhovory s odbornicemi, které na téma zralého ženství nahlédly prostřednictvím svých oborů – gynekologie, psychoterapie, prožitkového zpívání, víry a sociologie. Posluchačům ji představí sama autorka v pořadu Knihovnička v sobotu 9. září od 13.30.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.