NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

„Objektivem biskupa“: Přijďte se podívat na přírodu jako na duchovní prostor

By Publikováno 30. 8. 2023 29 října, 2023 Aktuality, Kalendář hlavní strana, Památky
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Památky
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Výstava „Objektivem biskupa: Postůj, zda pochopíš Boží divy“, která bude od 7. září do 29. října 2023 k vidění v Arcibiskupském paláci, představí fotografie biskupa Antonína Baslera v dialogu s krajinomalbami ze sbírek Arcibiskupství olomouckého. Příroda se tu představuje jako duchovní prostor, v němž se člověk stává poutníkem poznávajícím skrze krásy krajiny nejen své nitro, ale i tajemství Boží přítomnosti.

Přijďte načerpat atmosféru krajinných scenérií a obdivovat přírodní krásy do Arcibiskupského paláce v Olomouci. Autorem vystavených fotografií je biskup Antonín Basler. O fotografování se zajímá od mládí. Rád vyráží do přírody, ať už na každodenní procházky s modlitbou růžence podél řeky Moravy, nebo na delší túry – v létě pěšky, v zimě na lyžích. Na svých cestách zachycuje zejména krajinu a oblohu v různých denních i nočních chvílích, architekturu a městská panoramata.

Výstava se zaměřuje na spiritualitu krajiny, kterou člověk vnímá skrze přírodní krásy. Fotografie biskupa Baslera doprovodí nejen citáty z Bible, ale také několik krajinomaleb ze sbírek Arcibiskupství olomouckého. Dozvíte se, že spojení přírody s krásou nebývalo vždy samozřejmostí. Lidé po dlouhou dobu považovali volnou přírodu za nebezpečnou. Teprve před dvěma stoletími se stala symbolem přirozené krásy a její návštěva duchovním zážitkem. Obrazy, které budou mít návštěvníci možnost zhlédnout, pochází z 19. století. Právě v té době začali lidé hledat útěchu v divoké přírodě, jež jim poskytovala útočiště před každodenními starostmi života ve městech. Majestátní příroda probouzela v člověku pocit vlastní nepatrnosti v nekonečném koloběhu světa stvořeného Bohem.

Výstavu doprovodí autentické zvuky přírody, jako je ptačí zpěv nebo šumění listí, díky nimž se návštěvník bude moci plně pohroužit do atmosféry fotografií a biblických úryvků, vybraných biskupem Baslerem, v duchu verše ze starozákonní knihy Jób: „Postůj, zda pochopíš Boží divy.“

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 7. září v 18.00, výstava bude k vidění až do 29. října: v září od úterý do neděle (pondělí pouze na objednávku) a v říjnu o víkendech vždy od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00. Výstava je přístupná v rámci prohlídkového okruhu nebo samostatně po předchozí domluvě.

Zdroj: arcibiskupskypalac.cz