NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nebojte se, povzbudil papež František na závěr Světových dnů mládeže

By Publikováno 7. 8. 2023 Aktuality, Mládež

Během závěrečné mše Světových dnů mládeže v Lisabonu v neděli 6. srpna 2023 zopakoval papež František několikrát známou výzvu svého předchůdce a zakladatele tohoto mezinárodního setkání mladých, svatého papeže Jana Pavla II.: „Nebojte se!“ Společně s přibližně milionem a půl poutníků se pak v závěru bohoslužby pomodlil polední modlitbu Anděl Páně a požádal je, aby se i dále modlili za mír ve světě.

František slavil na svátek Proměnění Páně mši svatou pro přibližně 1,5 milionu lidí v Parku Tejo, kde mladí lidé po včerejší modlitební vigilii přenocovali. Při mši koncelebrovalo přibližně 10 tisíc kněží a 700 biskupů. Bohoslužba ukončila mezinárodní setkání mládeže, které do portugalské metropole přilákalo ve dnech 1.– 6. srpna statisíce mladých poutníků z celého světa. 3177 z nich bylo z České republiky, která měla na této události sedmé nejpočetnější zastoupení.

„Pane, je dobře, že jsme tady,“ citoval papež František ve své homilii ze čtení evangelia pro daný den. „Tato slova, která apoštol Petr řekl Ježíšovi na hoře Proměnění, chceme po těchto intenzivních dnech přijmout také za svá,“ dodal a pokračoval: „Drazí mladí lidé, rád bych se každému z vás podíval do očí a řekl vám: nebojte se, nebojte se,“ vyzval poutníky z celého světa papež František v lisabonském Parku Tejo, kterému organizátoři dali příhodně jméno „Pole milosti“.

„Říkám vám něco velmi krásného: už to nejsem já, je to sám Ježíš, kdo se na vás v této chvíli dívá, dívá se na vás,“ pokračoval papež. „On vás zná, zná srdce každého z vás, zná život každého z vás, zná radosti, zná smutek, úspěchy i neúspěchy. Ježíš zná vaše srdce. On vidí naše srdce. A říká vám dnes zde v Lisabonu, na těchto Světových dnech mládeže: Nebojte se!“

Papež František dále během krátké promluvy před modlitbou Anděl Páně vyzval k míru ve světě a na Ukrajině. „Doprovázejme svými myšlenkami a modlitbami ty, kteří s námi nemohli být kvůli ozbrojeným konfliktům a válkám. V našem světě je jich skutečně mnoho. Při pomyšlení na tento kontinent cítím velkou lítost nad milovanou Ukrajinou, která stále velmi trpí. Dovolte mi, abych se jako starší člověk s vámi mladými podělil o sen, který nosím v sobě: je to sen o míru, sen mladých lidí, kteří se modlí za mír, žijí v míru a budují mírovou budoucnost,“ dodal. „Když se modlíme Anděl Páně, vložme budoucnost lidstva do rukou Marie, Královny míru. Až se budete vracet domů, pokračujte prosím v modlitbách za mír.“

Příští setkání bude roku 2027 v Soulu

Na závěr mše papež František také oznámil dějiště dalších Světových dní mládeže. „Příští Světové dny mládeže se budou konat v Asii a bude to v Jižní Koreji, v Soulu. V roce 2027 se tedy přesuneme ze západní hranice Evropy na Dálný východ. Je to krásné znamení univerzality církve a snu o jednotě, jehož jste všichni svědky,“ řekl papež po závěrečné mši svaté 6. srpna na Světových dnech mládeže v Lisabonu bezprostředně před modlitbou Anděl Páně. Toto oznámení, na které se vždy netrpělivě čeká, se setkalo s hlasitým jásotem a potleskem.

Téměř třicet let po Světovém setkání mládeže na Filipínách (1995) bude příští Světové dny mládeže opět hostit asijská země. Jižní Korea již v srpnu 2014 hostila 6. asijský den mládeže, jemuž předsedal sám papež František, který přicestoval do Soulu a navštívil také města Tedžon, Kkottongnae, Solmoe a Haemi. Ještě před touto událostí čeká mladé lidi další setkání, a to Jubileum mládeže v rámci Svatého roku, který se bude konat v Římě na téma „Poutníci naděje“.

Fotografie ze setkání si lze prohlédnout na webu společenství Člověk a Víra.

S využitím textů na www.cirkev.cz