NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

„Nelze se uzavírat ve vlastním světě.“ Nový ostravsko-opavský biskup vyzval na Radhošti k evangelizaci

By Publikováno 10. 7. 2023 Aktuality

Vůbec první mši svatou s diecézany po svém jmenování sídelním biskupem slavil biskup Martin David ve středu 5. července 2023 na Radhošti. V promluvě vyzval k nápadité evangelizaci po vzoru věrozvěstů ze Soluně. Poutní sezóna tam tím ale teprve začíná.

Nejvýše položená církevní stavba v České republice si letos připomíná 125 let od výstavby. Toto výročí si se členy Matice Radhošťské a dalšími poutníky připomněl ve středu 5. července též biskup Martin David. Ten se v promluvě zastavil u Ježíšovy výzvy: „Jděte do celého světa a hlásejte evangelium.“ Slovo svět ale zdaleka neznamená jen exotické kraje, ale také všechny oblasti života společnosti – svět politiky, hudby, sportu apod. „Jděte do celého světa dnes pro nás může znamenat, že jako křesťané máme s odvahou vstupovat i do všech těchto světů – nebo chcete-li oblastí lidského života. Tam všude je potřeba s odvahou nést evangelium. Nelze se uzavírat jen ve vlastním světě. Neexistují lidé, kteří by o Kristu neměli slyšet. Ale je potřeba o něm umět hovořit srozumitelným jazykem – jako Cyril a Metoděj,“ podotkl biskup.

(Fotogalerii ze slavnosti najdete ZDE.)

Poutní sezóna na Radhošti se ale rozhodně neomezuje pouze na slavnost sv. Cyrila a Metoděje. Mše svaté v kapli na rozmezí diecézí i krajů se v létě slouží každou sobotu až do slavnosti sv. Václava.

Po celé léto pak kněží z farností v děkanátech Nový Jičín a Valašské Meziříčí zvou k sobotním bohoslužbám na poutním místě. Začínají vždy v 11.00. „Je to tradice, kterou obnovil zesnulý frenštátský farář P. Rudolf Swienczek. Například 8. července mají vyrazit na Radhošť poutníci z Kelče, o víkend později Nový Jičín, Kunín a Šenov a týden poté Příbor. Jak svou radhošťskou sobotu farnost pojme, je zcela na ní. „Vždy vycházíme pěšky z Trojanovic a stoupáme pěšky,“ zmiňuje například P. Grzegorz Oziębłowski, duchovní správce z Lichnova u N. Jičína. Pěší chůze ale čeká i ty, kteří vyjedou na Pustevny lanovkou nebo autobusem. Rozpis poutních mší na Radhošti najdete ZDE.

V červenci se k pouti na Radhošť vydají také farníci ze Staré Bělé spolu s ukrajinskými rodinami. „V neděli 16. července s námi půjde zhruba 200 ukrajinských maminek a dětí. Od 13 hod. bude před kaplí P. Bohuslav Novák sloužit mši za všechny trpící, oběti války i všechny dobrodince, kteří nám pomáhají,“ zve koordinátor pomoci ukrajinským rodinám Vojtěch Vlček k účasti i poutníky odjinud.

Kaple na Radhošti je ale o prázdninách otevřená i ve všedních dnech, a to nejen díky projektu Otevřené chrámy (www.otevrenechramy.cz). Ve službě hlídání kaple se tam totiž střídají členové Matice Radhošťské.

Zdroj: Diecéze ostravsko-opavská