NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Červencové změny v obsazení farností

By Publikováno 10. 7. 2023 Aktuality, Tisková zpráva

Loučení s dosavadním působištěm a stěhování na nové místo čeká v těchto týdnech dvacítku kněží olomoucké arcidiecéze a dva jáhny, úpravy v pověřeních postihnou také některé další duchovní. Významnější personální změny z rozhodnutí administrátora diecéze biskupa Josefa Nuzíka, z větší části platné k 10. červenci 2023, shrnujeme níže.

Změny ve vedení čekají tři děkanáty. Z Veselí nad Moravou odchází dosavadní farář a děkan Mons. Václav Vrba, který bude nově sloužit jako farář ve Stříteži nad Ludinou. Jeho místo faráře ve Veselí a děkana veselského děkanátu zaujme P. Andrzej Bystrzycki, doposud farář ve Štítné nad Vláří.

Nového faráře a děkana budou mít také ve Vizovicích. Dosud zde působící P. Vít Hlavica se nově stává rektorem Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci a místo něj do čela vizovické farnosti i místního děkanátu nastupuje P. Vladimír Mrázek. Ten byl dosud farářem a děkanem v Kyjově a na obě pozice místo něj nastoupí P. Pavel Stuška, který zatím působí jako rektor semináře.

Změna po třiatřiceti letech čeká farnost Újezd u Valašských Klobouk. Dosavadní farář Mons. Jan Můčka bude nově sloužit jako výpomocný duchovní ve Strážnici a na jeho místo nastoupí P. Jan Mach, nyní působící v Lukově. Duchovní správu Lukova dostává nově na starosti P. Karel Janíček, který nyní vypomáhá v kroměřížské farnosti Panny Marie, a zde ho nahradí P. Jiří Rek, doposud farář v Uherském Brodě – Újezdci. Sem místo něj přijde P. Vlastimil Vaněk, nyní farář v Hovězí, kde se novým administrátorem stane P. Ludvík Málek SVD, doposud kaplan v Novém Hrozenkově.

Nového faráře dostanou také farnosti Dolní a Horní Němčí, odkud dosavadní farář P. Petr Hofírek odchází do Vnorov, a na jeho místo přichází současný zlínský kaplan P. Jiří Luňák. Nynější vnorovský farář P. Josef Jelínek bude nově sloužit v Senici na Hané a okolí, odkud duchovní P. Martin Mališka odchází do Želechovic nad Dřevnicí a Provodova, dosavadní duchovní v Želechovicích a Provodově P. Pavel Martinka bude nově sloužit ve Štítné nad Vláří.

Několik personálních změn čeká také farnosti v Olomouci. Administrátorem v místní části Holice se stane dosavadní šternberský kaplan P. Josef Mikulášek a správa farnosti Nové Sady přechází od Mons. Františka Hanáčka, faráře u sv. Mořice, na katedrálního faráře P. Ladislava Šviráka.

Mění se také některé kaplanské pozice. Do Zlína nově přichází P. Josef Biernát, který nyní slouží jako kaplan v Bystřici pod Hostýnem a okolí, a na jeho místo přechází dosavadní luhačovický kaplan P. Jan Svozílek. Kaplanem v Luhačovicích se nově stane P. Dominik Kovář, nyní kaplan v Holešově.

A nová působiště čekají také na dva jáhny. Josef Kvapilík, který byl vysvěcen letos v polovině června, bude působit jako jáhen v Rajnochovicích a v místním arcidiecézním centru života mládeže Přístav. Václav Slivka, vysvěcený před rokem a dosud působící v rámci Arcibiskupského kněžského semináře, se pak nově stává jáhnem na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži.