NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Na Velehradě pokračují 24. Dny lidí dobré vůle

By Publikováno 4. 7. 2023 6 července, 2023 Aktuality

Na Velehradě dnes začínají cyrilometodějské oslavy Dny lidí dobré vůle. Poutníci, rodiny s dětmi i jednotlivci se mohou těšit na odpolední program pro všechny věkové kategorie, večerní koncert a zítřejší slavnostní poutní mši svatou, po níž následuje koncert dechových kapel a letos nově i program pro rodiny s dětmi – Lamačské chvály a gedeON worship family. Dny lidí dobré vůle jsou největšími oslavami svého druhu u nás a konají se už 24 let.

Ústředním tématem letošního ročníku je 100. výročí úmrtí Antonína Cyrila Stojana. Tuto významnou osobnost naší novodobé historie připomene speciální výstava, autorské čtení Igora Bareše, žehnání díla Stojanovo otcovské srdce a také druhý ročník setkání krojovaných a dechových hudeb. Květinovou poctu A. C. Stojanovi pak připravilo Výstaviště Flora Olomouc. „Jedinečné floristické aranžmá bude k vidění dnes a zítra u hlavního vstupu do areálu velehradské baziliky a také na prostranství u papežského kříže. Ten zde od roku 1990 připomíná návštěvu sv. Jana Pavla II.,“ uvedl Michal Poláček, tiskový mluvčí Výstaviště Flora Olomouc.

Během dnešního dne proběhnou tradiční projekty jako Mezinárodní setkání vozíčkářů, dětský program Velehrad dětem s vystoupením Čiperků a Oveček na cestách, vzdělávací seminář pro rodinyfotografický workshop s Ondřejem Durczakem, Soutěž ve fotbalových dovednostechruční přepisování Bible, celá řada zajímavých výstav – například o dobrovolnické službě v nemocnicích nebo o duchovní péči v domovech pro seniory – vernisáží a aktivit pro děti nebo prezentace Charity ČR. Zajímavá bude i přednáška o velehradských zvonech v 16.00 v kapli Cyrilka.

Mladí fandí Velehradu

Nejen náctiletí návštěvníci se mohou těšit na kreativní dílny, sportovně-zážitkové Velehradské hry, vodní fotbal, parkouristy ze skupiny Improve Yourself, talk show, stan Grand šapitó s hudební kavárnou a chill zónou. Odpoledne vystoupí Thabata Oliver a večer se pak představí LCH – Lamačské chválygedeON worship a oblíbení rapeři TowMeot v čele s Martinem Augustínem Dvornickým.

Modlitba za vlast a Večer lidí dobré vůle

Oslavy státního svátku České republiky zahájíme 4. července v 18.00 Modlitbou za vlast, která se bude konat v bazilice ve spolupráci s Armádou ČR. Mezi účastníky jsou političtí představitelé státu, hasiči, zdravotníci, policisté a široká veřejnost. V 19.30 pak začne na pódiu před bazilikou slavnostní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, kterým provedou moderátoři Marcela Augustová a Jiří Václavek. Přímý přenos slavnostního večera začne na ČT 2 a Českém rozhlase Brno a Zlín ve 20.04.

Na koncertě vystoupí brazilská zpěvačka

Hudební hostitel Jiří Pavlica s Hradišťanem si na velehradské pódium pozve řadu zajímavých hudebních hostů nejen z České republiky. Zpěvačka Thabata Oliver pochází z Brazílie a ze Slovenska přijede zpěvačka Sima Magušinová. Z českých interpretů se můžete těšit na Michala Hrůzu nebo Petru Janů. Klíčovou součástí Večera lidí dobré vůle bude Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a pěvecké sbory Stojanova gymnázia Velehrad, Akademický sbor Žerotín a Slovácký orchestr mladých. Čeká nás také speciální hudební překvapení – dechové hudby Bojané z Dolních Bojanovic, Šarovec z Hluku a Staroměstská kapela vzdají poctu osobnosti Antonína Cyrila Stojana.

„Během Večera lidí dobré vůle zazní premiéra písně věnovaná Antonínu Cyrilu Stojanovi, kterou napsali Jiří Pavlica a Renata Putzlacher. Koncert chce poděkovat všem lidem dobré vůle, kteří pomáhají druhým lidem v naší zemi. A nejen děkovat, ale cestou dobrého příkladu povzbudit i další pro pomoc bližním,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Výtěžek z koncertu poputuje na Konto lidí dobré vůle. Peníze obdrží sbírka Charity ČR „Daránek“, určena dětem v nouzi, Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, který pomáhá onkologicky nemocným pacientům, a také sbírka iniciovaná poutním domem Stojanov pro Církevní dětský domov Emanuel.

Národní pouť Velehrad 2023

Cyrilometodějské slavnosti 2023 vyvrcholí ve středu 5. července v 10.30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní mší svatou. Hlavním celebrantem bude J. Exc. Jude Thaddeus Okolo, arcibiskup a apoštolský nuncius. Kazatelem pak bude Mons. Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze.

Od 12.30 do 15.00 proběhne koncert dechové muziky. Na své si přijdou i rodiny s dětmi, protože od 13.00 do 15.00 připravují organizátoři na pódiu u Ambitu program Lamačské chvály a gedeON worship family. Ve 13.00 se uskuteční vernisáž Antonín Cyril Stojan.

Zdroj: www.velehrad.eu