NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

První streamovací služba s křesťanskými filmy startuje v Česku a Slovensku

By Publikováno 3. 7. 2023 15 listopadu, 2023 Aktuality

Filmana – filmy, které nasytí duši. Tak zní název a slogan nové služby, která divákům nabídne pohodlný přístup k filmům, dokumentům a seriálům s křesťanskými hodnotami. Na Filmaně najdou předplatitelé videoobsah, který jim nepřinese pouze zábavu, ale také zajímavou inspiraci a přiblížení k Bohu. Za projektem stojí kolektiv věřících filmařů z produkce Bumerang Film a na podporu vzniku platformy organizátoři spouštějí v červnu crowdfundingovou sbírku. Zahájení fungování streamovací služby je plánováno na podzim 2023.

Princip fungování Filmany bude stejný jako u podobných streamovacích platforem: divák za uhrazení měsíčního poplatku získá neomezený přístup do online katalogu filmů, které může sledovat kdykoliv a odkudkoliv. Cena měsíčního předplatného je 149 Kč. Na začátku tato služba nabídne převážně zahraniční filmy, které už vznikly. Pečlivě vybrané snímky dostanou české titulky, případně dabing. Katalog filmů se bude postupně rozšiřovat nákupem nových licencí a realizační tým doufá, že se nakonec dostane i k realizaci jejich prvotního snu: prostřednictvím Filmany produkovat i vlastní duchovní filmy a seriály.

„Počítáme s tím, že s rostoucím počtem předplatitelů budou na Filmaně k dispozici stovky filmů,“ říká Karel Studený, člen produkce Bumerang Film, která má za 8 let existence na svém kontě řadu zajímavých vlastních projektů – dokumentární filmy Psi Páně a Každý krok se počítá, seriály Církev za oponou a Rok zasvěceného života nebo populární talk show OMG.

O sbírce

Rozjezd Filmany je pro celý realizační tým velkou výzvou, především s ohledem na nezbytné vstupní investice. Ještě před spuštěním platformy je potřeba uhradit poplatky za licence distributorům filmů, připravit překlady a vytvořit webové stránky. Část peněz pro tyto základní investice, které se pohybují v objemu několika milionů korun, chtějí autoři získat pomocí crowdfundingové kampaně na sbírkovém webu Donace.cz.

„Filmana startuje jako neziskový projekt. Její úspěch se opírá hlavně o důvěru těch, kteří se ji rozhodnou finančně podpořit. Proto jsme se během příprav rozhodli obrátit se na naše budoucí diváky. Jejich podpora a zájem jsou pro nás už teď silnou motivací a potvrzením, že i jim naše práce dává smysl. Kvalita filmů, které bychom rádi našim podporovatelům přinesli, se pochopitelně odráží v ceně licencí, které musíme zaplatit,“ vysvětluje Karel Studený, proč se jeho tým rozhodl vydat cestou crowdfundingu.

Tvůrci Filmany plánují hospodaření projektu transparentně zveřejňovat ve výročních zprávách a průběžně komunikovat s dárci. „Veškeré finance, které získáme nad rámec provozních nákladů, vložíme do tvorby nového obsahu s duchovní nebo vzdělávací tematikou. Už teď pracujeme na seriálu o životech svatých a inspirujících osobnostech z křesťanského prostředí – v plánu toho máme ale mnohem víc,” představuje myšlenky ohledně rozvoje Filmany Jan Perout.

Na stránce Donace.cz mohou podporovatelé přispět libovolnou částkou na vznik Filmany. Pokud dárce pošle Filmaně příspěvek vyšší než 1500 Kč, získá automaticky za odměnu roční předplatné Filmany. Předplatné při tom nemusí sám využít – může ho někomu věnovat jako dárek. Crowdfundingová kampaň poběží až do podzimu 2023, kdy dojde k oficiálnímu startu Filmany. Ukázka webu a filmotéky je už teď veřejně dostupná na www.filmana.cz.

Obsah Filmany

Na Filmaně si každý přijde na své, seznam filmů je pestrý a každý měsíc budou přibývat nové filmy. Na diváky čekají historická dramata jako například film o svatém Ignáci, který rozehrává příběh velkého obrácení. K dispozici bude také řada dokumentů pro ty, kteří chtějí prohloubit své znalosti a nechat se inspirovat. Čtyřdílný dokumentární film Vdechnutí života kupříkladu ukazuje úchvatné scenérie přírody a dává je do kontextu stvoření a Božího plánu. Velké zastoupení budou tvořit také filmy, které budou spíše otázky spíše otevírat, než na ně odpovídat a to jsou filmy z kategorie „k zamyšlení“. V této sekci najde divák filmy jako Mlčení, Zjevení nebo Corpus Christi. K těmto filmům bude vznikat také bonusový obsah v podobě rozborů a zamyšlení.

Společná řeč a kvalitně strávený čas prostřednictvím filmů nejsou pro tvůrce Filmany jen marketingové fráze. Jejich projekt už teď čerpá ze spolupráce mezi různými denominacemi. V týmu spolupracují věřící z různých církví a každý z nich do Filmany přináší nejen svou odbornost, ale i vlastní pohled na víru a spiritualitu. Autoři si stanovili za cíl přinést věřícím společná témata pro jejich přátele a společné prožitky pro jejich rodiny.

„Kvalitní filmy mohou proměňovat naše životy nejen svojí vizuálně-estetickou stránkou, ale také tím, že v nás probudí otázky po smyslu, nebo inspirují k sebereflexi vlastního života,“ dodává Lukáš Jirsa, filmový publicista ze spolupracujícího portálu Film & Spiritualita.

„Filmy mají moc proměňovat lidská srdce – tato věta z úst papeže Františka nás provázela v každém kroku příprav projektu a byla hlavním impulsem, který svedl realizační tým dohromady. Jsme přesvědčeni, že publikum pro křesťanské filmy v Česku už existuje – my pro něj chceme vytvořit pohodlné a příjemné prostředí, kam se budou tito diváci rádi vracet pro další duchovní obohacení a příjemně strávený čas,“ dodává spoluautor Filmany Jan Perout.

Zdroj: Filmana.cz