NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Flora Olomouc ozdobí při Dnech lidí dobré vůle Velehrad květinami

By Publikováno 28. 6. 2023 4 července, 2023 Aktuality

Květinovou poctu dvěma olomouckým arcibiskupům připravuje Výstaviště Flora Olomouc na začátek července pro hojně navštěvovanou a sledovanou Cyrilometodějskou pouť a Dny lidí dobré vůle na Velehradě. Olomoucké výstaviště tak ve spolupráci s uznávanou floristikou Klárou Franc Vavříkovou připomene letošní výročí spojená arcibiskupy Antonínem Cyrilem Stojanem a Josefem Karlem Matochou.

Jedinečné floristické aranžmá, jehož vznik financuje Statutární město Olomouc, bude na Velehradě k vidění 4. a 5. července na tradičních cyrilometodějských oslavách, jichž se každoročně zúčastní na 30 tisíc lidí, a také 10. července při slavnostní mši. Zdobit bude jak hlavní vstup do areálu velehradské baziliky, tak i prostranství před ní u tamní dominanty – obřího papežského kříže. Ten zde od roku 1990 připomíná návštěvu Jana Pavla II.

„Kolem kříže umístíme bílé, modré a žluté květiny. Jde o barvy, které dominují osobnímu znaku papeže Jana Pavla II. Po stranách pak budou floristická aranžmá připomínající dvojici olomouckých arcibiskupů a jejich letošní výročí. Na jedné straně Antonína Cyrila Stojana, od jehož úmrtí letos uplyne 100 let, a na druhé straně Josefa Karla Matochy, jenž se narodil před 135 lety. U něj si navíc připomínáme 75 let od biskupského svěcení v Olomouci,“ popsala Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Květiny od Výstaviště Flora Olomouc potěší návštěvníky Cyrilometodějské pouti a Dnů lidí dobré vůle také u vchodu do velehradského areálu. Tady po stranách stojí dvoumetrové sochy sv. Cyrila a Metoděje, u příležitosti cyrilometodějských oslav je doplní instalace z řezaných květin.

Autorkou floristické výzdoby na Velehradě bude ve spolupráci s Výstavištěm Flora Olomouc známá floristka Klára Franc Vavříková. Milovníci floristiky se už tento rok s její tvorbou mohli setkat právě na olomouckém výstavišti, kde byla při letošní jarní výstavě Flora Olomouc autorkou oceňované hlavní expozice v pavilonu A.

„Přispět floristickou výzdobou ke zdárnému průběhu letošních cyrilometodějských oslav na Velehradě je pro nás velkou výsadou. Jsme rádi, že se práce kvalitních floristů i samotného Výstaviště Flora Olomouc dočká tak velké pozornosti veřejnosti i vzácných hostů, kteří v červenci na Velehrad dorazí,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Zdroj: www.flora-ol.cz