NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Na Velehradě si připomeneme výročí A. C. Stojana

By Publikováno 22. 6. 2023 4 července, 2023 Aktuality, Kalendář hlavní strana
od do
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana
Velehrad Mapa

Velehradské slavnosti letos kladou důraz na 100. výročí úmrtí poslance, senátora a olomouckého arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana. Osobnost A. C. Stojana připomene speciální výstava, autorské čtení Igora Bareše, žehnání díla Stojanovo otcovské srdce a také druhý ročník setkání krojovaných a dechových hudeb. 

Večer lidí dobré vůle

V úterý 4. července, v předvečer státního svátku České republiky Dne slovanských věrozvěstů, se uskuteční benefiční koncert Večer lidí dobré vůle. Hudební hostitel Jiří Pavlica s Hradišťanem si na velehradské pódium pozve řadu zajímavých hudebních hostů nejen z České republiky. Zpěvačka Thabata Oliver pochází z Brazílie a ze Slovenska přijede zpěvačka Sima Magušinová Martausová. Z českých interpretů se můžete těšit na Michala Hrůzu nebo Petru Janů. Klíčovou součástí Večera lidí dobré vůle bude Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a pěvecké sbory Stojanova gymnázia Velehrad, Akademický sbor Žerotín a Slovácký orchestr mladých. Čeká nás také speciální hudební překvapení – dechové hudby Bojané z Dolních Bojanovic, Šarovec z Hluku a Staroměstská kapela vzdají poctu osobnosti Antonína Cyrila Stojana.

„Během Večera lidí dobré vůle zazní premiéra písně věnovaná Antonínu Cyrilu Stojanovi, kterou napsali Jiří Pavlica a Renata Putzlacher. Koncert chce poděkovat všem lidem dobré vůle, kteří pomáhají druhým lidem v naší zemi. A nejen děkovat, ale cestou dobrého příkladu povzbudit i další pro pomoc bližním,“ uvedl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Večerem provede moderátorské duo Marcela Augustová a Jiří Václavek.

Výtěžek z koncertu poputuje na Konto lidí dobré vůle. Peníze obdrží sbírka Charity ČR „Daránek“, určena dětem v nouzi, Nadační fond Úsměv nejen pro Kryštofa, který pomáhá onkologicky nemocným pacientům, a také sbírka iniciovaná poutním domem Stojanov pro Církevní dětský domov Emanuel.

Dny lidí dobré vůle budou zahájeny Modlitbou za vlast, která je organizována ve spolupráci s Armádou ČR. Mezi účastníky jsou političtí představitelé státu, hasiči, zdravotníci, policisté a široká veřejnost.

Program pro všechny

Během odpoledne 4. července se koná na Velehradě program Mladí fandí Velehradu. Nejen náctiletí návštěvníci se mohou těšit na Escape Room, parkouristy ze skupiny Improve Yourself, talk show, stan Grand šapitó s hudební kavárnou, chill zónou nebo kreativním tvořením. Odpoledne vystoupí Thabata Oliver a večer se pak představí LCH – Lamačské chvály, gedeON worship a oblíbení rapeři TowMeot v čele s Martinem Augustínem Dvornickým.

Dále proběhne v rámci úterního velehradského programu tradiční Mezinárodní setkání vozíčkářů, dětský program Velehrad dětem s vystoupením Čiperků a Oveček na cestách, vzdělávací seminář pro rodiny, fotografický workshop s Ondřejem Durczakem, Soutěž ve fotbalových dovednostech, ruční přepisování Bible, celá řada zajímavých výstav, například o doprovázení seniorů nebo o dobrovolnické službě v nemocnicích, vernisáží a aktivit pro děti. Zajímavá bude i přednáška o velehradských zvonech.

Národní pouť Velehrad 2023

Cyrilometodějské slavnosti 2023 vyvrcholí ve středu 5. července v 10:30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní mší svatou. Hlavním celebrantem bude J. Exc. Jude Thaddeus Okolo, arcibiskup a apoštolský nuncius. Kazatelem pak bude Mons. Josef Nuzík, administrátor olomoucké arcidiecéze.

Od 12.30 do 15.00 proběhne koncert dechové muziky a bude připraven také program pro děti. Organizátoři očekávají přítomnost řady krojovaných účastníků.

Zdroj: www.velehrad.eu