NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

„Zamiloval jsem si krásu Pánova domu.“ Arcibiskupský palác představuje klenoty ze sbírek kardinála Fürstenberka

By Publikováno 15. 6. 2023 30 srpna, 2023 Aktuality, Kalendář hlavní strana, Památky
Naplánovaná událost Aktuality Kalendář hlavní strana Památky
Olomouc – Arcibiskupský palác Mapa

Předměty z episkopátu arcibiskupa Bedřicha Egona kardinála Fürstenberka (1853–1892) tvoří nemalou část sbírek Arcibiskupství olomouckého. U příležitosti jeho výročí narození a jmenování olomouckým arcibiskupem bude v Arcibiskupském paláci otevřena výstava, která nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do arcibiskupské klenotnice a potěšit se pohledem na precizní zlatnickou práci a uměleckořemeslné předměty nejen z jeho episkopátu.

Kardinál Fürstenberk sice nestojí po boku zakladatelů a rozšiřovatelů obrazové sbírky arcibiskupství, svými několika málo akvizicemi ji ale kvalitativně obohatil. Do dějin vstoupil spíše jako horlivý stavebník a iniciátor velkolepé přestavby katedrály sv. Václava v neogotickém stylu. Za bezmála čtyřicetiletý episkopát se mu tak podařilo dostát svému osobnímu mottu „Zamiloval jsem si krásu Pánova domu“. Jeho zájem se však neomezoval jen na stavební úpravy, ale také na vybavení chrámů, které mělo podle jeho přání důstojně reprezentovat dům Páně.

Převážnou část jeho sbírky proto tvoří liturgické vybavení, textilie, ale také předměty běžné denní potřeby. Arcibiskup Fürstenberk přitom dbal nejen na krásu, ale také na kvalitu uměleckořemeslného provedení těchto vzácných klenotů. Výstava se v duchu jeho hesla spíše než na veřejnosti známá umělecká díla zaměřuje na představení uměleckořemeslných předmětů či textilií, jejichž precizní provedení budou moci návštěvníci obdivovat až do konce letních prázdnin. Na zájemce o výstavu čekají nádherně zdobené knihy, liturgické nádoby, náčiní, nebo šperky zhotovené z drahých kovů, polodrahokamů či slonoviny a dalších vzácných materiálů. Předměty ze sbírky arcibiskupa Bedřicha Fürstenberka doplňují pozoruhodné ukázky z kolekce Arcibiskupství olomouckého, z nichž mnohé se na veřejnosti objevují vůbec poprvé.

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 22. června 2023 od 18.00 a výstava bude v Arcibiskupském paláci k vidění až do 31. srpna. Otevřeno je denně kromě pondělí v čase 10.00–12.00 a 13.00–17.00, v pondělí pouze na objednávku. Výstava je přístupná v rámci prohlídkového okruhu nebo i samostatně po předchozí domluvě.