NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Nové zvony se vydávají na cestu do Přerova

By Publikováno 14. 6. 2023 Aktuality

Už v neděli 18. června 2023 budou v kostele sv. Vavřince v Přerově poprvé k vidění dva nové zvony, které byly v listopadu loňského roku odlity ve zvonařské dílně Rudolfa Pernera v Pasově. Po skončení vzpomínkových akcí na hřbitově a na Švédských šancích naváže v 16.00 koncert v kostele sv. Vavřince a po něm se v 18.30 bude konat mše svatá za ty, kteří se jakkoliv podíleli na tom, že Přerov získal nové zvony.

Než se podaří dokončit úpravy věže kostela sv. Vavřince a zvonovou stolici, zůstanou zvony umístěny v kostele sv. Vavřince. „Zbývá nám ještě uhradit doplatek za velký zvon, který činí necelých 400 tisíc korun. A pak nás čeká úprava zvonové stolice, ta vyjde na dalšího půl milionu korun. Obojí chceme stihnout do příštího roku, kdy budeme slavit pětisté výročí kostela sv. Vavřince,“ popsal aktuální stav sbírky předseda spolku Přerovské zvony smíření a děkan Josef Rosenberg.

Na podporu sbírky plánuje spolek v průběhu léta a podzimu další akce. „Už teď máme domluvený na začátek srpna benefiční koncert, jehož výtěžek půjde právě na sbírku na zvony a před Vánocemi počítáme znovu i s punčováním pro zvony, které bylo v minulém roce úspěšné,“ doplnil místopředseda spolku Petr Měřínský.

Do sbírky je nadále možné přispívat prostřednictvím transparentního účtu 2501961810/2010. Podrobné informace lidé najdou na www.prerovskezvony.com.

O nových zvonech

Jan Pavel II. (cca 1 800 kg – tón e1): Zvon má na sobě odlita jména rodin dětských obětí Masakru na Švédských šancích. Jeho patronem bude papež Jan Pavel II. „Je to symbolické až mrazivé, neboť nejmladší obětí masakru se stal devítiměsíční chlapeček Jan Pavel,“ řekl Petr Mlčoch ze spolku Přerovské zvony smíření. Součástí největšího zvonu je trnová koruna, která je znamením utrpení. Na dálku koresponduje s trnovou korunou na kovaném prostříleném kříži, který stojí od roku 2018 na Švédských šancích.

František z Asissi (cca 400 kg – tón cis 2): Pojmenování František je mimo jiné vzpomínkou na římskokatolického kněze a tajného papežského komořího Františka Přidálka, který byl dlouholetým přerovským farářem. Byl to právě on, kdo byl donucen v březnu roku 1942 původní zvony odevzdat pro válečné účely. Čtyř měsíce na to zemřel.

O zvony kostel sv. Vavřince přišel v historii už třikrát

Kostel sv. Vavřince přišel o své zvony už několikrát. Poprvé to bylo v roce 1642, kdy do Přerova vtrhla švédská vojska, a zvony se roztavily při požáru chrámu. Nástroje se poté na věž vracely postupně, první největší zvon v roce 1657 a další dva pak v letech 1700 a 1869. Kromě nich měl kostel ještě malý zvon – umíráček.

Dne 9. září 1916 byly zvony odebrány k válečným účelům. Tentokrát zůstala zvonice prázdná kratší dobu. Už v listopadu roku 1923 vyhlásila farnost sbírku na nové zvony a v krátkém čase se podařil vybrat potřebný obnos, takže 21. září 1924 mohlo být požehnáno sedm nových zvonů – pět pro kostel sv. Vavřince a dva pro kostel sv. Michala, který o své nástroje přišel také během války.

Nové zvony na věži nevydržely ani dvacet let. Ve dnech 24. a 25. března 1942 byly sundány a opět odvezeny k válečným účelům. Kostelu zůstal pouze malý zvon – sv. Vavřinec na malé věžičce nad lodí, který je na svém místě dodnes.

V roce 1956 se do Přerova podařilo získat zvon ze zrušeného kostela sv. Anny ve Staré Vodě na Libavé. Zvon váží 833 kg a pochází z roku 1485, kdy jej ulil mistr Václav z Olomouce pro tamní kostel sv. Petra a Pavla na Předhradí. Po likvidaci kostela byl zvon přesunut právě do Staré Vody a následně do Přerova.

Zdroj: www.prerovskezvony.com