NAVRCHOLU.cz
Skip to main content

Zaostřeno na fotografii – velehradské setkání s fotografem Ondřejem Durczakem

By Publikováno 6. 6. 2023 22 června, 2023 Aktuality

Každoročně se na Velehradě mohou amatérští fotografové v rámci Dnů lidí dobré vůle zapojit do soutěže a přes hledáček svého fotoaparátu (smartphonem) zachytit velehradskou atmosféru. Všichni přihlášení mají navíc možnost zúčastnit se semináře s významnou osobností z fotografického světa. Letos to bude Ondřej Durczak.

Fotografický seminář Zaostřeno na fotografii proběhne v úterý 4. července v 10 hodin v altánku Poutního domu Stojanov na Velehradě. V rámci programu se představí MgA. Mgr. Ondřej Durczak, Ph.D., fotograf, dokumentarista, kurátor, pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a autor odborných i fotografických publikací zaměřených především na proměny života a architektury v oblasti Ostravska a Karvinska.

Účastníkům představí svou tvorbu i projekty studentů a absolventů Institutu tvůrčí fotografie nebo práce dalších českých fotografů. Dále může poskytnout rady a podnětné připomínky, které účastníci zúročí při pořizování záběrů pro Fotografickou soutěž Velehrad 2023. V této soutěži bude v letošním roce Ondřej Durczak také hostujícím porotcem. Nenechte si proto uniknout toto výjimečné setkání a včas se registrujte.

Kdo je Ondřej Durczak?

Věnuje se především dokumentárním projektům. Zabývá se teoreticky fotografií ve spojení s regionem Ostravska. Ve vlastní fotografické tvorbě se orientuje na Ostravsko a Karvinsko. Měl několik autorských výstav a byl kurátorem řady skupinových expozic u nás i v zahraničí. V roce 2019 byl Asociací profesionálních fotografů oceněn jako Osobnost české fotografie do 30 let.

Publikoval fotografické knihy Ostrava v důchodu: Průvodce po zaniklé slávě (2015), Důkazy objevů: Fotografie ve vědě v letech 1839-1939 (2017), Fotografické publikace Vítkovických železáren (2018), Ostrava má Budoucnost: Sto let spotřebního družstva Budoucnost v Ostravě 1919-2019, Karvinsko (2019, 2021), Bruntálsko: Alternativní fotografický průvodce (2021), Zrození metropole. Ostrava ve fotografiích padesátých a šedesátých let 20. století (2022) aj.

Absolvoval studium na Ústavu fyziky a současně na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, kde také dokončil doktorské studium. Na Institutu tvůrčí fotografie je odborným asistentem. Více na www.durczak.cz

Podmínky účasti programu Zaostřeno na fotografii:

Přednáška je určena především pro účastníky Fotografické soutěže Velehrad 2023. Vzhledem k omezené kapacitě účastníků je třeba se registrovat. Po obsazení míst může být možnost přihlášení uzavřena. Pro registrované účastníky je bezplatná.

Zdroj: www.velehrad.eu